رسانه ری رانیوز

از هر گروه خوني که بخواي دارم!

به راحتي از معامله و قيمت حرف مي‌‏زند و انگار بخواهد چيزي پيش پا افتاده را بفروشد درباره کالايش حرف مي‌‏زند. درباره خريد و فروش کليه!   هيچکس به درستي نمي‌‏داند آنها چگونه کليه تهيه مي‌‏کنند. در اين خصوص حتي خودشان هم جواب روشني نمي‌‏دهند اما مي‌‏توان در گفت‌‏وگويي...

به راحتي از معامله و قيمت حرف مي‌‏زند و انگار بخواهد چيزي پيش پا افتاده را بفروشد درباره کالايش حرف مي‌‏زند. درباره خريد و فروش کليه!   هيچکس به درستي نمي‌‏داند آنها چگونه کليه تهيه مي‌‏کنند. در اين خصوص حتي خودشان هم جواب روشني نمي‌‏دهند اما مي‌‏توان در گفت‌‏وگويي کوتاه با آنها به راز معاملاتشان پي‌‏برد.

گزارش ری را نیوز از وضعیت  تاسف بار  خرید و فروش کلیه در ایران

“از هر گروه خوني که بخواي دارم. يک هفته‌‏اي برات جور مي‌‏کنم……”

نیم ساعتی طول می‌کشد تا سوژه آرام آرام نزدیک شود. صورتش کشیده و استخوانی است. بیست و چندساله به نظر می‌رسد. کاغذ چهارتا را از جیبش درمی آورد  و می‌چسباند روی پست برق. سطح کاغذ، چند نوشته کم رنگ را می‌پوشاند. حالا عبارت نوشته شده با ماژیک شبرنگ سرخابی، بین آن همه دست نوشته کوچک و گاه کمرنگ، حسابی خودنمایی می‌کند. «26 ساله، O مثبت» با جمله تأکیدی که «به همه گروه‌های خونی می‌خورد» زیرش هم شماره موبایلی که با 0939 شروع می‌شود؛ یک شماره ثابت هم هست که اولش 55 است. پسر جوان، تکه کاغذ مشابهی را برای اطمینان، روی دیوار روبه‌رویی هم می‌چسباند و چند دقیقه‌ای کنار می‌ایستد تا شاید عکس العمل‌ها را ببیند. «صاحب کلیه خودتان هستید؟» کمی جا می‌خورد؛ شاید انتظارش را نداشته که به این زودی مشتری برای کلیه‌اش پیدا شود. می‌پرسد: «‌دلال که نیستی؟!» فرصت، زیاد نیست.

فروش کلیه

ناچار است اطمینان کند. «مال برادرم است. سالم سالم. یک سیگار هم در عمرش نکشیده. قیمتش هم 30 میلیون تومان است.» می‌گویم: «زیاد نیست؟!» می‌گوید: «کم هم هست. عجله دارم وگرنه با قیمت بالاتر می‌توانم بفروشمش. قیمت پایینش هم هست اما باید بروی توی نوبت. زندگی ات چقدر می‌ارزد؟ به خودت نمی‌خورد مریض باشی. برای کسی می‌خواهی؟» می‌مانم جوابش را چه بدهم. حالت صورتش جدی و چشم هایش آنقدر مصمم است که دلم نمی‌آید دروغ بگویم. می‌گویم خبرنگارم. بدون اینکه حرفی بزند، رویش را برمی گرداند که برود. «چرا می‌خواهی کلیه ات را بفروشی؟» دستش را بلند می‌کند به نشانه اینکه «برو بابا!» به سر خیابان می‌رسد و می‌پیچد به سمت پایین؛ میدان ونک و از آنجا احتمالاً سوار اتوبوس‌های میدان راه‌آهن می‌شود و جایی همان حوالی که پیش شماره‌اش 55 باشد، حتماً پیاده می‌شود.
باقی تصاویر را در ذهنم می‌سازم. روزهای بعد را که منتظر زنگ تلفن است و قرار و مدار با خریدارها که بینشان حتماً دلال هم پیدا می‌شود؛ چرا که گویی دلال‌ها مشتریان ثابت این شماره‌ها هستند. این را وقتی می‌فهمم که با چند شماره تماس می‌گیرم؛ آنها که به نظر جدیدتر می‌رسند. اولش جوری برخورد می‌کنند که انگار با یکی از همان دلال‌های سمج روبه‌رو هستند. «‌برای خودتان می‌خواهید؟» با این پرسش می‌خواهد حساب دستش بیاید که با چه کسی طرف است. مردد جواب می‌دهم: «برای یکی از اقوام.» بدون اینکه تغییری در لحنش ایجاد شود، می‌گوید: «مال یک جوان 24 ساله است. سالم و سرحال. A مثبت».

دكترفاضل:بازارسياه خريدوفروش كليه برچيده شود
مخالفت بااهداي اعضاي اعدامي ها
طبق گزارش شفا آنلاین  ۱۵ ارديبهشت 93  رئيس جامعه جراحان ايران خواستاربرچيده شدن بازارخريدوفروش كليه درتمام كشورشد.
دكترايرج فاضل با بيان اين خبرگفت:متاسفانه موضوع خريدوفروش كليه يكي ازنقاط تاريك درحوزه سلامت كشوراست كه ازسالهاي گذشته تاكنون گريبان كشورراگرفته است.بنابراين اميدواريم مسولان مربوطه هرچه زودتربراي پايان دادن به اين معضل جدي واردعمل شوند.مشاورعالي وزيربهداشت ،درمان وآموزش پزشكي تاكيدكرد:براساس توافقنامه استانبول كه ايران نيزبه آن متعهد شده است خريدوفروش كليه درتمامي كشورهاي دنياممنوع است.اما متاسفانه دركشورماوچندكشورديگراين ماجراهمچنان ادامه دارد.
وزيراسبق بهداشت ودرمان با اشاره به تاكيدات مراجع عظام درزمان صدورفتواهاي مربوط به پيونداعضانيزبه اين نكته باصراحت اشاره شده است.بنابراين باتوجه به وجود هزاران فردمبتلابه مرگ مغزي دركشوروامكانات پيشرفته تكنيكي وتخصصي درزمينه پيوند اعضابهترين روش پيون ازمرگ مغزي است.
وي همچنين با اشاره به برخي تخلفات صورت گرفته درباره پيوند كليه بيماران خارجي درايران خواستاربرخوردقاطع دستگاههاي مربوطه بااين تخلفات آشكارشد
رئيس انجمن پيوند اعضاي كشورخاطرنشان كرد:اگربيماري به همراه فاميل درجه يك خودازكشورهاي خارجي براي پيوند كليه به  ايران بيايدبدون شك مي تواندازخدمات پزشكي ودرماني كشورمابهره مند شود.امااگربيماري همراه فردغريبه-فروشنده-ازكشورخودبه ايران بيايد اين موضوع قاچاق اعضاتلقي شده وپيگردقانوني هم دارد.
رئیس انجمن پیوند اعضا همچنين نسبت به عواقب و تبعات بین المللی پیوند اعضا از محکومین به اعدام هشدار داد و افزود: این کار در هیچ جای دنیا انجام نمی شود.
دکتر  فاضل نسبت به برخی اخبار در ارتباط با استفاده از اعضای بدن محکومان اعدامی واکنش نشان داد و گفت: خرید و فروش اعضای بدن در هیچ جای دنیا پذیرفته نیست.رئیس انجمن پیوند اعضا در مورد خبر استفاده از اعضای بدن محکومین به اعدام، گفت: این تغمه شومی است که جز سرافکندگی، چیزی برای ما ندارد. زیرا، چنین کاری در هیچ جای دنیا مرسوم نیست.وی نسبت به تبعات چنین کاری در کشور هشدار داد و گفت: قطعا اگر چنین کاری انجام شود، یک پرونده حقوق بشری برای ما تشکیل خواهد شد.فاضل با عنوان این مطلب که چنین کاری تا چند سال قبل در چین انجام می شد، افزود: وقتی قرار شد که بازیهای المپیک در این کشور برگزار شود، جامعه بین المللی خواست که این کار متوقف شود که چنین شد.رئیس انجمن پیوند اعضا تاکید کرد: طرح چنین مباحثی باید در نطفه خفه شود زیرا یا صحبت دوست نادان است و یا دشمن دانا.

پیوند کلیه

مرگ ، کسب و کار من است
بی‌تعارف یادمان باشد خرید و فروش کلیه در کشور آنقدرها هم مخفی نیست. به وضوح شاهد کشیده ‌شدن پای واسطه‌گران به  وسط این بازار و افزایش قیمت‌ها هستیم. گاهی برای خرید یک کلیه باید پولی به اندازهی خرید یک ماشین صفر کنار گذاشت. شوخی نیست. بحث و مرگ زندگی وسط است.
تاسف‌برانگیزتر آنکه اگر زمانی با تماشای یک کاغذ افتاده در گوشه‌ی خیابان با عنوان «فروش فوری کلیه»، دلمان ریش می‌شد، اکنون فقط کافی است تا با دقت به خیابان‌ها و کوچه‌های اطراف خود نگاه کنیم تا دریابیم که هم‌چون قسمت نیازمندی‌ روزنامه‌ها، بخش قابل توجهی از تبلیغات خیابانی به همین بازار اختصاص یافته است.
کافی است چند ساعتی مقابل یکی از بیمارستان‌‏ها منتظر ماند یا از خیابانی معروف به این عنوان بالا و پایین رفت تا فروشندگان و دلالان کلیه به سراغمان بیایند و پیشنهادهایشان را بدهند. گویی سال‌هاست که در این راسته فعالیت می‌کنند.

خرید و فروش آنلاین
بازاریابی در این بخش راه خود را به فضای مجازی پیدا کرده و چندین وب‌سایت به همین نام و در این زمینه به فعالیت می‌پردازند و از متقاضیان و فروشندگان می‌خواهند تا در خواست خود را در این صفحه مطرح کنند. «مرجع خرید و فروش کلیه انسان در ایران»، «قیمت روز کلیه همراه با جدول قیمت» تنها عنوان چندی از وبلاگ‌ها و سایت‌های فعال در این بازار هستند که با سر زدن به آنها فقط تعجبمان از تنوع قیمت‎ها و متقاضیان این بازار بیشتر می‌شود.فروشندگانی با حداقل میانگین 18سال و قیمت‌هایی با حداقل 20 میلیون تومان که برای تعیین همین رقم هم هیچ نوع سقفی وجود ندارد و بنا به تمایل اهداکننده و نیاز خریدار قیمت  با توجه به شرایط اقتصادی موجود حتی از خرید یک واحد مسکونی هم بالاتر می‌رود.

فروشندگان چه کسانی هستند؟
آمار نشان می‌دهد بیشترین فراوانی فروشندگان به علت فقر و یا اعتیاد دست به چنین کاری می‌زنند. البته افرادی که به قصد نیکوکاری چنین نیتی دارند از مسیرهای مرسوم و استاندارد اقدام می‌کنند. گفتگوی خبرنگار بازارخبر با چندی از فروشندگان فعال در این حوزه نشان می‌دهد این گفته‌ها حقیقت دارد. افرادی که در قبال حفظ نامشان حاضر به گفتگو می‌شدند.در تمام پرس و جو‌هایی که داشتیم تنها یک چیز به عنوان وجه مشترک و یا علت اصلی این فروشندگان به چشم می‌آمد و آن هم «مشکلات اقتصادی» بود.
طبیعی است که وقتی تنور کارهای غیر قانونی داغ شود، پای دلالان هم باز خواهد شد. سعی خواهند کرد تا با ترفندهای کاسبی خود، حداکثر قیمت را به جیب بزنند. وجه تمایز این دلالان با سایر نمونه‌ها، اول سهولت دستیابی و دوم، تضمینی است که در خصوص پیداکردن کلیه‌ی مورد نظر می‌دهند.

به قلم نسرین کاری

انتهای پیام/

پرینت صفحه ارسال به دوستان
ارسال به شبکه های اجتماعی

۱۴ دیدگاه برای “از هر گروه خوني که بخواي دارم!”

 1. امید گفت:

  سلام من کللیمو میفروشم قیمت توافقی ازکسانی که نیاز به کلیه باگروه خونی o+نیازمند هستن بااین شماره تماس بگیرن۰۹۰۱۹۱۱۰۹۱۰سن۳۴ساله بدن سالم واقعا نیاز به پولش دارم اگر کسی سراغ داره میخره تماس بگیره هرکجا خارج از کشور هم باشه میام چون پدرم بخاطر تصادف محکوم به قساسه التماس میکنم کمک کنید اگر کسی خریدار نیست کمکم کنید اگر ازدستتون برمیاد به این شماره حساب نفری هزار هم بزارید شاید مشکلم حل بشه پای مرگ وزندگی درمیانه فقط چهار ماه وقط دارم ۶۱۰۴۳۳۷۲۳۸۹۶۱۴۵۰_____امید هستم مسلمونهای شریف این یه درامد نیست واقعا بخاهید ادرس میدم خودتون بیاید ببینید یه پسرم وهفت خواهر متاهل هم هستم ۲۰۰ملیون دیه بریدن بخدا بریدم دیگه

  (0)
 2. انجمن گفت:

  با سلام
  نیاز فوری به کلیه
  لطفا از طریق ایمیل زیر مشخصات بدید
  anjoman741@gmail.com
  با تشکر

  (0)
 3. ناشناس گفت:

  با سلام
  نیاز فوری به کلیه
  لطفا از طریق ایمیل زیر مشخصات بدید
  anjoman741@gmail.com
  با تشکر

  (0)
 4. مریم گفت:

  ۳۱ ساله گروه خونی ab+ کاملا سالم
  ۰۹۱۰۹۰۲۴۷۱۸مریم

  (0)
 5. محسن گفت:

  سلام سالم ۳۵ ساله ب مثبت فروشنده کلیه مرد قیمت۱۰۰میلیون ۰۹۳۸۷۹۶۱۵۶۶

  (0)
 6. ahmad گفت:

  باسلام جوانی هستم متاهل صحیح وسالم باگروه خونی ab +بدلیل بدهی نزولی قسمتی ازکبدویاکلیه خودمومیفروشم درصورت نیازباشماره۰۹۳۹۲۳۴۷۱۹۱تماس بگیرید

  (0)
 7. الهه گفت:

  خبر بسیار متاثر کننده واقعا جگرم کباب شد

  (0)
 8. علیرضا گفت:

  سلام و خسته نباشید ممنون از گزارش زیباتون من شنیدم مدتی از کشورهای دیگر می اومدند و اینجا کلیه ها رو پیوند میزند غیر قانونی و با هزینه گزاف راستش چیه؟ اگه گزارشی تهیه کنید سپاسگزار میشوم

  (0)
 9. حمید گفت:

  هر کجا که قاچاق ميکنند محال است که از اراده و اقتدار دولت خارج باشد
  مثلا چرا کسي جرات نمي کند به راحتي کليه بيايد اسلحه قاچاق کند
  کليه هم که اصولا بايد در بيمارستان و نظارت مستقيم يا غير مستقيم دولت عمل انجام شود-فقر عامل بزرگ همه بدبختي بشر از جمله تن فروشي است

  (0)
 10. بیتا گفت:

  از طرفی به بیماران دیالیزی نگاه می کنم که با مرگ دست و پنجه نرم می کنن از طرفی به فردی که از سر ناچاری کلیه ش رو به فروش می گذارد نمی دانم چی بگم 🙁

  (0)
 11. از خبرنگار سایت شما از خانم نسرین کاری یک خواسته دارم
  خانم کاری لطفا در گزارش بعدی هم به معظلات و مشکلات ازدواج جوانان هم تهیه کنید
  جوانی که 40 سال داره عاشق دختر خانمی شده چرا باید بهش نرسه چرا باید دیگران از هر جهت دخالت کنند و نزارند تا بهش برسه واقع دنیا چقد ارزش داره تا مانع رسیدن دو جوان بشوند در روز قیامت میخواهند چه جوابی بدهند

  با تشکر ظهراب اصلانی از تبریز

  (0)
 12. من ظهراب از تبریز هستم
  کلیه فروشی متاسفانه کاری عادی جامعه ما شده
  باید از خانم نسرین کاری تشکر و قدردانی بشه چون این جور خبرنگاران جسور برای جامعه ما نیاز است که حرف هاشونو روک و پوست کنده به گوش ما مردم عادی برساند
  امیدوارم معظلات دیگه جامعه ما هم به روی صفحه بیاری تا مردم بیشتر هوشیا بشن

  (0)
 13. محمد گفت:

  ۳۲ ساله گروه خونی A+ بدون هیچ مریضی
  قیمت توافقی
  ۰۹۱۵۲۴۰۰۵۱۱
  لطفا بین ساعات ۹ تا ۱۲ صبح تماس بگیرین

  (1)
 14. ملکي گفت:

  بسيار عالي بد از گزارشگر نهايت تقدير و تشکر رو داريم

  (1)

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

عضویت در خبرنامه

اخبار داغ را از دست ندهید ارسال روزانه داغ ترین عکسها و فیلم ها و اخبار جنجالی هر روز به ایمیل و موبایل شما

فراموش نکنید پس از عضویت ، ایمیل فعال سازی را تایید کنید.
دیدگاه
 • امید: سلام من کللیمو میفروشم قیمت توافقی ازکسانی که نیاز به کلیه باگروه خونی o+نیازمند...
 • نرم افزار درمانگاه و مطب: خیلی خوبه که فقط از این مواد غذایی نام برده نشده و توضیح هم داده شده. زعفران ه...
 • حسن پور: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • تهرانی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • امیر: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • پارسا: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • سلطانی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • اندیشه: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • نانودی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • گروه پادنت: خبر جالبی بود با تشکر از زحمات شما...
 • انجمن: با سلام نیاز فوری به کلیه لطفا از طریق ایمیل زیر مشخصات بدید anjoman741@gmai...
 • : با سلام نیاز فوری به کلیه لطفا از طریق ایمیل زیر مشخصات بدید anjoman741@gmai...
 • مریم: ۳۱ ساله گروه خونی ab+ کاملا سالم ۰۹۱۰۹۰۲۴۷۱۸مریم...
 • محسن: سلام سالم ۳۵ ساله ب مثبت فروشنده کلیه مرد قیمت۱۰۰میلیون ۰۹۳۸۷۹۶۱۵۶۶...