رسانه ری رانیوز

تمدید اجرای نمایش شب هزار و یکم در نوشهر/تصاویر

نمایش شب هزارو یکم نوشته هنرمند برجسته تاریخ هنر ایران زمین، استاد بهرام بیضایی و به کارگردانی میثم زندی که از روز یکشنبه۱/۶/۹۴ لغایت پنجشنبه۵/۶/۹۴در آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی هنری شهرستان نوشهر به روی صحنه رفته بود، جهت اجرای عموم، تمدید و بار دیگر به صحنه خواهد رفت. تمدید...

نمایش شب هزارو یکم نوشته هنرمند برجسته تاریخ هنر ایران زمین، استاد بهرام بیضایی و به کارگردانی میثم زندی که از روز یکشنبه۱/۶/۹۴ لغایت پنجشنبه۵/۶/۹۴در آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی هنری شهرستان نوشهر به روی صحنه رفته بود، جهت اجرای عموم، تمدید و بار دیگر به صحنه خواهد رفت.
تمدید اجرای نمایش شب هزارو یکم به کارگردانی میثم زندی از روز شنبه ۴مهرماه لغایت جمعه۱۰ مهرماه ۹۴ از ساعت ۳۰/۱۷ بمدت ۱۳۰ دقیقه در آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی هنری شهرستان نوشهر به مدت ۷ شب مقرر گردیده و علاقمندان می توانند در طول شب های اجرا به تماشای این اثر هنری بپردازند.
در این نمایش، پژمان حسینی، فاطمه زندی و نیلوفر ترک به عنوان بازیگر، الهام نوری با عنوان دستیار کارگردان و گرافیست، ویشتاسب شفازند، هنگامه کیا، نیلوفر پژومان به عنوان عوامل اجرا مشغول به فعالیت می باشند.
نمایش شب هزار و یکم در سه اپیزود و در سه دوره تاریخی(دوره باستانی، اسلامی، معاصر) روایت می شود.
بهرام بیضایی در مورد داستان های شب هزار و یکم چنین نوشته است: “در نمایش نخستین شب هزار و یکم، نمونه پیشین و گم شده افسانه ضحاک (اژدهاک) بازسازی شده؛ داستان گفته نشده شاه ضحاک و همسرانش شهرناز و ارنواز؛ که نویسنده فکر می کند سرچشمه اصلی داستان پایه ای و بنیادین کتاب نابود شده « هزار افسان » است. در “نمایش دوم شب هزار و یکم، داستان گفته نشده مترجم گمنامی است که هزار افسان از پارسی به عربی برگرداند و نام آن الف لیله و لیله کرد؛ کتابی که قرن ها بعد در بازگرداندن دوباره به پارسی نام هزار و یک شب گرفت.” در “نمایش سوم شب هزارویکم، که حتما چند دهه پس از تاریخ چاپ بازگردان هزار و یک شب به فارسی –۱۲۸۰ ه. ق- می گذرد و به روزگار ما نزدیک تر است؛ و داستان گفته نشده سرانجام زنی است که هزار و یک شب خواند.”
میثم زندی کارگردان این نمایش بیان داشت: در “شب هزار و یکم”، شهرزاد دستمایه ای است تا بیضائی به زن به عنوان آناهیتا نگاهی مستقیم داشته باشد. برای او شهرزاد آناهیتایی است بر روی زمین. در نتیجه شهرناز، خورزاد و روشنک – شخصیت های نمایش- به وضوح تمثیلی هستند از آناهیتا که وظیفه حفظ خانواده و باروری را دارد. در بخش اول شهرناز و ارنواز- به عنوان دختران جم که نماد دادگستری است- خود را فدا می کنند، همان گونه که خورزاد و ماهک در اپیزود دوم دست به این کار می زنند و در بخش سوم اصلاً تدبیر روشنک همه چیز را پیش می برد(همان گونه که در “مرگ یزدگرد”، تدبیر زن). این جا در شکلی آشکار زن باعث تحول مرد می شود، همان زنی که پیشتر در قسمت دوم مجبور بود خودش را بکشد تا رهایی یابد و در بخش سوم، با اسلافی روبرو بود که کلاس درس اش را تعطیل کرده بودند.
بهرام بیضایی در گذشته بیان داشت: هر کس که در کنار قدرت، زندگی می‌کند ناچار می‌شود برای ادامه‌ی زندگی، تدبیر به کار ببرد، مگر آنکه از اول خود را زود برملا کند. تمام سه داستان این نمایش، داستان زیستن زن در کنار قدرت است. شهرناز و ارنواز، درست در کنار قدرتی زندگی می‌کنند که تخریبش چنان است که ممکن است هر لحظه آخرین لحظه‌ی زندگی باشد.
بیضایی در ادامه‌ی سخنان خود گفت: در اپیزود اول، سعی کردم تا اسطوره‌ی اصلی را از نو بسازم و ریشه‌ی داستان هزار و یکشب را توضیح دهم. در دومین اپیزود، خواستم راجع به انتقال این داستان از زبان پهلوی به عربی حرف بزنم. در داستان سومی، همانطور که گفته شد، داستان زنی است که هزار و یکشب را می‌خواند. بنابراین، این بخش‌ها سه موضوع هستند درباره‌ی هزای و یکشب. در عین حال، شاید بشود گفت به هم بی‌ربطند، اگر چه مستقل هستند ولی در عین‌حال به هم ربط دارند.
موسسه مردم نهاد فرهنگی هنری نیما یوشیج، شورای اسلامی و شهرداری شهر بندری نوشهر، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در تولید این اثر توسط گروه تئاتر مولانا در شهرستان نوشهر، پشتیبانی بعمل آوردند.

shabe hezaro yekom.net

shabe hezaro yekom (26) shabe hezaro yekom (25) shabe hezaro yekom (20) shabe hezaro yekom (10)

 

shabe hezaro yekom (28) shabe hezaro yekom (31) shabe hezaro yekom (32) shabe hezaro yekom (35)

پرینت صفحه ارسال به دوستان
ارسال به شبکه های اجتماعی

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

عضویت در خبرنامه

اخبار داغ را از دست ندهید ارسال روزانه داغ ترین عکسها و فیلم ها و اخبار جنجالی هر روز به ایمیل و موبایل شما

فراموش نکنید پس از عضویت ، ایمیل فعال سازی را تایید کنید.
دیدگاه
 • امید: سلام من کللیمو میفروشم قیمت توافقی ازکسانی که نیاز به کلیه باگروه خونی o+نیازمند...
 • نرم افزار درمانگاه و مطب: خیلی خوبه که فقط از این مواد غذایی نام برده نشده و توضیح هم داده شده. زعفران ه...
 • حسن پور: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • تهرانی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • امیر: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • پارسا: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • سلطانی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • اندیشه: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • نانودی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • گروه پادنت: خبر جالبی بود با تشکر از زحمات شما...
 • انجمن: با سلام نیاز فوری به کلیه لطفا از طریق ایمیل زیر مشخصات بدید anjoman741@gmai...
 • : با سلام نیاز فوری به کلیه لطفا از طریق ایمیل زیر مشخصات بدید anjoman741@gmai...
 • مریم: ۳۱ ساله گروه خونی ab+ کاملا سالم ۰۹۱۰۹۰۲۴۷۱۸مریم...
 • محسن: سلام سالم ۳۵ ساله ب مثبت فروشنده کلیه مرد قیمت۱۰۰میلیون ۰۹۳۸۷۹۶۱۵۶۶...