رسانه ری رانیوز

خانواده، حلقه گمشده کودکان بی سرپرست

طرح امین موقت، راهی برای ورود بچه های بهزیستی به آغوش گرم خانواده   اگر خودش به سنی رسیده بود که سواد خواندن و نوشتن داشت حتماً این طور آغاز می کرد: با سلام، من به یک پدر و مادر جدید نیاز دارم. من قرار است چند سال دیگر بزرگ شوم و زبان باز کنم و قول می‌دهم با لحن شیرینی صدایتان...

طرح امین موقت، راهی برای ورود بچه های بهزیستی به آغوش گرم خانواده

 

اگر خودش به سنی رسیده بود که سواد خواندن و نوشتن داشت حتماً این طور آغاز می کرد: با سلام، من به یک پدر و مادر جدید نیاز دارم. من قرار است چند سال دیگر بزرگ شوم و زبان باز کنم و قول می‌دهم با لحن شیرینی صدایتان کنم، صدایتان کنم «مامان»، صدایتان کنم «بابا».
تلاش می‌کنم وقتی خواستم راه بیفتم و کم کم روی پا بایستم بتوانید، برای آلبوم‌های یادگاری تان عکس‌های جالب از من بیندازید، لطفاً مرا به فرزند خواندگی بپذیرید.من دلم می‌خواهد یک اتاق جداگانه پر از اسباب بازی داشته باشم، نه اینکه اتاقم پر باشد از کودکان دیگر و همه با هم اسباب بازی های مشترک داشته باشیم. من به جای چند خاله که البته آنها هم مهربان هستند یک پدر و مادر واقعی می‌خواهم، که برای خنده‌ها و واژه‌هایی که اشتباه به کار می‌برم، برایم ذوق کنند. من دلم نمی‌خواهد آدم‌های غریبه بیایند مثل نمایشگاه نگاهم کنند و ته نگاه‌هاشان یک حسی باشد، حسی که فکر کنم بزرگترها ترحم صدایش می‌کنند. من دلم نمی‌خواهد روزها و شب‌هایم پشت سرهم یکسان باشد. شهربازی و مهمانی رفتن دوست دارم، دوست دارم با پدر و مادرم به ساندویچی بروم، پیتزا بخورم، من یک خانه و خانواده واقعی دلم می‌خواهد، اصلاً یک خواهر و یا برادر حتی. کودکی که باید همین لحظه‌های اول، کلی آدم دیدنش می‌آمدند و پاگشا شدنش به دنیا را تبریک می‌گفتند در انتظار کسی مانده که در راه خدا از روی زمین بلندش کند و گریه‌اش را ساکت کند. به بازگشت آنها که امیدی نیست، اما هستند یک عالمه آدم که سال‌ها از ازدواجشان می گذرد و هنوز بچه‌ای ندارند. حتماً که لازم نیست یک کودک به کودکان زمین اضافه کنیم وقتی خیلی از کودکان هنوز پدر و مادر ندارند. باور کنید شرایطش هم چندان سخت نیست، فقط لازم است دلی به وسعت دریا و وجدانی به صافی  و پاکی نور داشته باشید.

پیچ و خم های لایحه حمایت از کودکان بد سرپرست و بی سرپرست در گذر زمان

سال ۸۷ بود که دولت تصمیم گرفت لایحه‌ای را برای حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست به تصویب برساند؛ لایحه‌ای که البته پس از ارائه به مجلس و تصویب توسط نمایندگان، زمانی که برای بررسی به شورای نگهبان ارسال شد، بارها با اشکالاتی از سوی شورای نگهبان مواجه شده و مجدداً به مجلس بازگشت. در مرحله اول شورای نگهبان ۲۳ ایراد به لایحه گرفت که پس از بررسی در مجلس ایرادات گرفته‌شده برطرف شد. پس از رفع آنها، اشکال‌ها به پنج مورد کاهش یافت که از بین آنها چهار مورد آن انشایی و یک مورد آن محتوایی بود. بعد از بررسی در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و رفع ایرادهای شکلی و محتوایی، این لایحه مجدداً به شورای نگهبان ارسال شد. درنهایت و بعد از تمام این رفت و برگشت‌ها، قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست که به نام لایحه «فرزندخواندگی» هم شناخته می‌شود، مشتمل بر ۳۷ ماده و ۱۷ تبصره در جلسه علنی روز چهارشنبه دهم مهرماه ۱۳۹۲ مجلس ‌شورای‌اسلامی تصویب شد و در تاریخ۱۰/ ۷/ ۱۳۹۲ به تأیید شورای نگهبان رسید.

بسیاری از مشکلات کودکان بد سرپرست و بی سرپرست  با طرح امین موقت بهبود پیدا کرده است

به گفته مسئولان سازمان بهزیستی، بر اساس قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست بسیاری از مشکلات مربوط به این کودکان برطرف خواهد شد، بسیاری از مسائل مرتبط با فرزندخواندگی و طرح «امین موقت» بهبود پیداکرده و سازمان بهزیستی بر این اساس باید در ارتباط با سرپرستی دائم و موقت کودکان به خانواده‌های متقاضی اقدام کند. همچنین بر اساس قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست، قرار است زمان کمتری برای واگذاری کودکان به خانواده‌ها صورت بگیرد و درصد بیشتری از کودکان به خانواده‌ها سپرده خواهند شد.
واگذار کردن کودکان به دختران مجرد و زنان بدون شوهر دارای شرایط تعیین‌شده هم، یکی دیگر از مواردی است که در این قانون به آن اشاره شده است که البته آنها منحصراً حق سرپرستی دختران را دارند. رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران درباره نکات مثبتی که این قانون دارد می‌گوید: «یکی از وجوه مثبت این قانون این است که خانواده‌محور بوده و موجب می‌شود کودکان در محیط خانواده بزرگ شوند. در گذشته تنها یک گروه می‌توانستند کودکی را به فرزندخواندگی قبول کنند؛ زوجی که پنج سال از ازدواجشان گذشته بود، اما اکنون دختران خودسرپرست بالای ۳۰ سال و متأهلینی که یک فرزند دارند و می‌خواهند فرزند دیگری نیز داشته باشند هم می‌توانند کودکی را به فرزندخواندگی قبول کنند.» دکتر حسین موسوی‌چلک، ادامه می‌دهد: «نکته مثبت دیگر این قانون مسائل مربوط به احکام مانند جایگزین ارث است، برای خانواده‌هایی که مسئولیت سرپرستی کودکی را می‌پذیرند قوانینی مانند کمک‌هزینه حق اولاد و… قرار داده شده که در قانون قبلی ذکر نشده بود. حتی بعد از فوت سرپرست نیز قانون به مواردی اشاره کرده که پشتوانه‌ای برای کودک باشد.»

سن فرزند خواندگی از ۱۲ سال به ۱۸ سال افزایش یافته

به گفته موسوی‌چلک، در قانون قبلی بهزیستی مجری بود و دادگاه برای فرزندخواندگی حکم تعیین می‌کرد، اما در این قانون از همان ابتدا بهزیستی در بطن ماجرا است. نکته مثبت دیگر این قانون این است که ادیان رسمی‌کشور می‌توانند طبق ادیان خود کودکی را به فرزندخواندگی بپذیرند. ضمن اینکه سن فرزندخواندگی در این قانون از ۱۲ سال به ۱۸ سال افزایش‌یافته و از طرفی در قانون پیشین کودکانی قابل واگذاری‌بودند که سه سال از سرپرستی آنها در بهزیستی گذشته باشد، در حالی‌که این زمان در قانون جدید به یک سال کاهش پیدا کرده است.

در کانون خانواده، کودکان بد سرپرست و بی سرپرست رشد و تحول روانی و عاطفی را تجربه می کنند

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی خراسان جنوبی نیز در گفتگو با خبرنگار ما می گوید: سیاست اصلی و بنیادین دفتر امور شبه خانواده ایجاد زمینه زندگی سالم و موفق فرزندان تحت مراقبت در محیط طبیعی خانواده و جامعه است زیرا زندگی در کانون خانواده علاوه بر فراهم آوردن شرایط و امکانات رشد و تحول فرزندان در زمینه های جسمی، روانی و عاطفی محیطی مناسب جهت یادگیری و الگو پذیری در زمینه اجتماعی و آموزش نقش ای
دوران بزرگسالی می باشد.
علی عرب نژاد خاطرنشان می کند: بنابراین زندگی کودکان در محیط های غیر از خانواده (خانه نوزادان، نوباوگان و خانه های کودکان و نوجوانان و خانه های مستقل کودکان و …) صرفاً به صورت موقت انجام می پذیرد.

۳۴۶ کودک بد سرپرست و بی سرپرست تحت حمایت بهزیستی خراسان جنوبی می باشند

به گفته عرب نژاد ۳۴۶ کودک در خانه های کودکان و نوجوانان، شیرخوارگان و خوانواده جایگزین در خراسان جنوبی تحت حمایت بهزیستی استان می باشند. وی از طرح  امین موقت یاد می کند و می گوید:  سرپرستی موقت از کودکان تحت سرپرستی سازمان از روش های مؤثر جهت اجتناب از اقامت طولانی مدت کودکانی که علیرغم دارا بودن پدر و جد پدری از سوی آنان ترک شده یا به سبب عدم صلاحیت اخلاقی سرپرستی مؤثری از سوی آنها اعمال نمی شود به صورت موقت تحت سرپرستی متقاضیان قرار می گیرد این نوع سرپرستی خاص کودکان با متقاضیانی است که حایز شرایط قانون حمایت از کودکان بدون سرپرست مصوب سال ۱۳۵۳ نمی باشند.
وی می افزاید: در این نوع سرپرستی هویت اصلی کودک حفظ می شود و تغییری در مشخصات سجلی کودک یا خانواده ایجاد نخواهد شد. وی می گوید: حکم سرپرستی به دو شیوه فرزند خواندگی و امین موقت پیگیری می گردد که برای هر دو شیوه سرپرستی، ابتدا زوجین درخواست کتبی خود را به بهزیستی شهرستان محل سکونت ارایه داده و مدارک لازم را طبق دستور العمل تکمیل نموده و پس از انجام مراحل مشاوره و مددکاری و اخذ حکم سرپرستی از دادسرا در نوبت تحویل کودک قرار می گیرند.

زوجین خواهان فرزندخواندگی باید مبرا از هرگونه خلافی باشند

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان در خصوص شرایط اخذ فرزند خواندگی می گوید:  زن و شوهر می بایست عقد دایم باشند و ۵ سال تمام از ازدواج آنها گذشته باشد و از این ازدواج صاحب فرزند نشده باشند. وی ادامه می دهد: سن یکی از زوجین حداقل ۳۰ سال تمام باشد، هیچ یک از زوجین دارای محکومیت جزایی مؤثر به علت ارتکاب جرایم عمدی نباشند، زوجین محجور نباشند، همچنین زوجین دارای اعتیاد و سایر مشکلات نباشند.

دختران بالای ۳۰ سال، حق سرپرستی اناث را دارند

عرب نژاد با اشاره به اینکه علاوه بر دارابودن شرایط فوق، چنانچه در دوره حضانت موقت طی بازدیدهای انجام گرفته شرایط کودک مساعد باشد و مورد تأیید مددکاران و کمیته شبه خانواده شهرستان و استان قرار گیرد، خانواده می تواند حکم دایم فرزند خواندگی را بگیرد. وید ادامه می دهد: میزان استقبال و پذیرش خانواده ها از این کودکان در استان بسیار زیاد است و تعداد زیادی پرونده متقاضی پشت نوبت قرار دارند.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان یادآور می شود:
دختران و زنان بدون شوهر در صورتی که حداقل ۳۰ سال سن داشته باشند منحصراً حق سرپرستی اناث را خواهند داشت.

گزارش: نسرین کاری

انتهای پیام/

 

پرینت صفحه ارسال به دوستان
ارسال به شبکه های اجتماعی

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

عضویت در خبرنامه

اخبار داغ را از دست ندهید ارسال روزانه داغ ترین عکسها و فیلم ها و اخبار جنجالی هر روز به ایمیل و موبایل شما

فراموش نکنید پس از عضویت ، ایمیل فعال سازی را تایید کنید.
دیدگاه
 • امید: سلام من کللیمو میفروشم قیمت توافقی ازکسانی که نیاز به کلیه باگروه خونی o+نیازمند...
 • نرم افزار درمانگاه و مطب: خیلی خوبه که فقط از این مواد غذایی نام برده نشده و توضیح هم داده شده. زعفران ه...
 • حسن پور: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • تهرانی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • امیر: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • پارسا: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • سلطانی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • اندیشه: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • نانودی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • گروه پادنت: خبر جالبی بود با تشکر از زحمات شما...
 • انجمن: با سلام نیاز فوری به کلیه لطفا از طریق ایمیل زیر مشخصات بدید anjoman741@gmai...
 • : با سلام نیاز فوری به کلیه لطفا از طریق ایمیل زیر مشخصات بدید anjoman741@gmai...
 • مریم: ۳۱ ساله گروه خونی ab+ کاملا سالم ۰۹۱۰۹۰۲۴۷۱۸مریم...
 • محسن: سلام سالم ۳۵ ساله ب مثبت فروشنده کلیه مرد قیمت۱۰۰میلیون ۰۹۳۸۷۹۶۱۵۶۶...