رسانه ری رانیوز

روزهایی برای باز آفرینی عشق راستین به زن

روز جهانی زنان که در گذشته روز جهانی زنان کارگر نامیده می‌شد بزرگداشتی است که هر ساله در روز ۸ مارس برگزار می‌شود. این روز، روز بزرگِ برپایی جشن‌هایی برای زنان در تمام جهان است. بسته به مناطق مختلف، تمرکز جشن روی بزرگداشت، قدردانی، ارائه عشق به زن و برگزاری جشنی برای...

روز جهانی زنان که در گذشته روز جهانی زنان کارگر نامیده می‌شد بزرگداشتی است که هر ساله در روز ۸ مارس برگزار می‌شود. این روز، روز بزرگِ برپایی جشن‌هایی برای زنان در تمام جهان است. بسته به مناطق مختلف، تمرکز جشن روی بزرگداشت، قدردانی، ارائه عشق به زن و برگزاری جشنی برای دستاوردهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی زنان است.
در ابتدا به عنوان یک رویداد سیاسی احزاب سوسیالیست آمریکا آلمان و اروپای شرقی آغاز شد این روز را گرامی داشتند، اما بعدها در فرهنگ بسیاری از کشورها آمیخته شد جای گرفت. اکنون  روز جهانی زنان در برخی از مناطق رنگ و بوی سیاسی خود را از دست داده و تبدیل به مناسبتی برای مردان شده تا  عاطفه خود را به زنان همسران و مادران خویش بیان کنند. آمیزه‌ای از روز مادر و روز ولنتاین. سازمان ملل هم از سال ۱۹۷۷ این روز را به عنوان «روز حقوق زنان و صلح بین‌المللی» به رسمیت می‌شناسد.

روز زن

۵ اسفند روز بزرگداشت  زن و زمین در ایران باستان

در ایران باستان، روز اسفندگان، به‌عنوان روز بزرگداشت زن و زمین گرامی داشته می‌شد. به‌طور رسمی، این روز در تقویم رسمی امروز ایران، برابر با ۵ اسفند است. هرچند برخی زرتشتیان، روز ۲۹ بهمن را در گاهشماری سنتی آنها با ماه‌های فقط ۳۰ روزه، برابر با پنجم ماه اسفند است، برای این جشن در نظر می‌گیرند، اما به‌نظر کارشناسانی چون موبد کوروش نیکنام، امروزه روز درست اسفندگان، همان ۵ اسفند است.
و در ایران پس از اسلام بیستم جمادی الثانی که  مصادف است با ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز مادر و روز زن نامیده می شود

 

بیستم جمادی الثانی روز زن در فرهنگ ایرانی- اسلامی

بیستم جمادی الثانی هر سال، روزی پر از خاطره و معنویت است؛ خاطراتی شیرین از مادران مهربان، فرزندان با محبت و همسران با وفا؛ این روز به یُمن ِ زاد روز بانوی نمونه اسلام ، فاطمه زهرا (س) ، روز مادر نام گرفته است  بانویی که گل سرسبد هستی بانوان است؛ تنها زنی که پدرش معصوم ، شوهرش معصوم و خودش نیز معصوم بوده و پیامبر گرامی اسلام (ص) به او لقب « اُم ابیها «  داده است ، یعنی زنی که برای پدرش همچون مادر بود.
نامگذاری  روزی  از سال به نام مادر در فرهنگ ملل مختلف سابقه ای طولانی دارد و هر ملتی کوشیده است روزی را به تجلیل از مقام شامخ مادر اختصاص دهد. در فرهنگ پر بار ایران اسلامی خجسته زاد روز بانوی گرانقدر اسلام ، دختر حضرت محمد (ص) روز مادر نام گرفته تا زنان  و مادران این مرز و بوم از او درس ایمان ، فداکاری و مهربانی بیاموزند.

روز مادر

روز زن بهانه ای برای قدرشناسی از مقام زن و مادر

اگر چه هر کشوری با فرهنگ خاص خود برای انتخاب روز مادر سمبل ها، نمادها و دلایلی  دارد. اما آنچه اهمیت دارد قدردانی و تشکر از مقام مادر است؛ و این مراسم بهانه ای است تا به مادران توجه داشته و به آنها ثابت کنیم که چقدر دوستشان داریم.
اصولا به دلیل تبعیضهایی که حتی در کشورهای پیشرفته نیز علیه حقوق مسلم بانوان اعمال گردیده و هم اکنون نیز بعضا مواردی از نقض حقوق زنان مشاهده می گردد حساسیتهای زیادی نسبت به رفع قوانین تبعیض آمیز علیه زنان وجود دارد.
در حوزه سرزمین ما ، از مهمترین مسائل چالش برانگیز در حوزه زمینه زنان می توان به رعایت نکردن شرایط تساوی در دریافت دستمزد و شرایط بعضا ناعادلانه در قراردادهای کار، ازدواجهای اجباری و بدون رضایت باطنی دختران جوان، آسیبهای جدی روحی و مشکلات اقتصادی پس از طلاق، اعمال محدودیتهایی در مورد پذیرش در برخی از رشته های دانشگاهی، تفکیک جنسیتی در مراکز آموزش عالی، می توان نام برد.
البته از تحولات مثبت می توان به تغییراتی در مقررات اجتماعی افزایش مرخصی زنان باردار، افزایش پذیرش دانشگاهها در قانون جدید حمایت خانواده می توان نام برد. البته می دانیم که زنان در همه کشورها به مثابه منابع انسانی و سرمایه های بی همتا شوند زیرا زنان بر مبنای سرشت منعطف و آرام خویش توانمندی بسیاری برای رفع مشکلات و مدیریت بر گردن صلح وآرامش دارند.نیمی از جهان را زنان تشکیل می دهند و نیم دیگر جهان در دامن زنان پرورش می یابند. پس نقش زنان در جهان بسیار مهم و حیاتی است،و باید به حقوق او توجه مضاعفی شود.

مشکلات زن امروز در معجونی از مسائل حقوقی، قانونی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است

اما مسئله زن در جامعه امروزی ایران ویژگیهای خاص خود را دارد. مشکلات زن امروز در معجونی از مسائل حقوقی، قانونی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است که ارتقا و بهبود وضع زنان در درجه اول مستلزم اصلاح و ترمیم نظام حقوقی و متون قانونی است.
مادر بودن، نقشی است که زن آن را در طول دوره زندگی مشترک به دست می‌آورد. اما به نظر می‌آید مادر بودن و نقش مادری داشتن در جوامع گوناگون با هم فرق‌های اساسی نه، بلکه جزئی دارند و به شرایط و امکانات و سطح زندگی در جوامع بستگی داشته باشد، اما مهر مادری و دشواری‌هایی که مادران در طول بارداری و شیرخوارگی متحمل می‌شوند یکی است.
تنها چیزی که باعث تفاوت می‌شود همان سطح برخورداری از رفاه و آسودگی و قوانین حمایتی، سطح بالای دانش و آگاهی‌های علمی است که یک جامعه را برای زندگی زنان و مادران به بهترین مکان مبدل می‌کند و یا یک جامعه را به دلیل نبود چنین مکانیزم‌ها و برنامه‌ها به فضایی نامناسب برای زنان و مادران تبدیل می‌کند.
تلاش‌های زیادی از سوی نهادهای دولتی و بین‌الملی برای بهبود زندگی زنان و بویژه مادران انجام می‌شود و برنامه‌های زیادی درفهرست اجرایی این نهادها دیده می‌شود اما هنوز مادران درکشوردرسطح بالایی ازمیزان آسیب‌پذیری قرار دارند.
با آن که فرهنگ دینی ما برای مقام مادرارج وارزش زیادی قایل شده اما زنان در سرزمین ما از برخی  امتیازات مسلم خود برخوردار نیستند.

نسرین کاری

انتهای پیام/

پرینت صفحه ارسال به دوستان
ارسال به شبکه های اجتماعی

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

عضویت در خبرنامه

اخبار داغ را از دست ندهید ارسال روزانه داغ ترین عکسها و فیلم ها و اخبار جنجالی هر روز به ایمیل و موبایل شما

فراموش نکنید پس از عضویت ، ایمیل فعال سازی را تایید کنید.
دیدگاه
 • امید: سلام من کللیمو میفروشم قیمت توافقی ازکسانی که نیاز به کلیه باگروه خونی o+نیازمند...
 • نرم افزار درمانگاه و مطب: خیلی خوبه که فقط از این مواد غذایی نام برده نشده و توضیح هم داده شده. زعفران ه...
 • حسن پور: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • تهرانی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • امیر: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • پارسا: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • سلطانی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • اندیشه: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • نانودی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • گروه پادنت: خبر جالبی بود با تشکر از زحمات شما...
 • انجمن: با سلام نیاز فوری به کلیه لطفا از طریق ایمیل زیر مشخصات بدید anjoman741@gmai...
 • : با سلام نیاز فوری به کلیه لطفا از طریق ایمیل زیر مشخصات بدید anjoman741@gmai...
 • مریم: ۳۱ ساله گروه خونی ab+ کاملا سالم ۰۹۱۰۹۰۲۴۷۱۸مریم...
 • محسن: سلام سالم ۳۵ ساله ب مثبت فروشنده کلیه مرد قیمت۱۰۰میلیون ۰۹۳۸۷۹۶۱۵۶۶...