رسانه ری رانیوز

فست‌فود و تاثیر آن بر روی یادگیری کودک

مطالعات جدید نشان می‌دهد مصرف فست فود در کودکان بر عملکرد تحصیلی آنها در مدرسه تاثیرگذار است. محققان دانشگاه اوهایوی آمریکا تحقیقی را انجام داده‌اند که بر اساس نتایج به دست آمده از این تحقیقات، خوردن زیاد فست فود در کودکان موجب افت تحصیلی آنها در مهارت‌هایی چون روخوانی و...

مطالعات جدید نشان می‌دهد مصرف فست فود در کودکان بر عملکرد تحصیلی آنها در مدرسه تاثیرگذار است.

محققان دانشگاه اوهایوی آمریکا تحقیقی را انجام داده‌اند که بر اساس نتایج به دست آمده از این تحقیقات، خوردن زیاد فست فود در کودکان موجب افت تحصیلی آنها در مهارت‌هایی چون روخوانی و دروس ریاضیات و علوم می‌شود.

بر این اساس دانش آموزانی که فست فود بیشتری می‌خوردند، نمراتشان ۲۰ درصد کمتر از کودکانی بود که فست فود نمی‌خوردند. در واقع علاوه بر معضل چاقی حاصل از مصرف این غذاها، عملکرد دانش آموزان در کلاس نیز تضعیف می‌شود. این نتایج حتی با در نظر گرفتن عوامل دیگری مثل ورزش کردن، ‌تماشای تلویزیون، سطح طبقاتی خانوار و … نیز به همین ترتیب بوده است.

در این مطالعه ۱۱ هزار و ۷۴۰ دانش آموز مورد بررسی قرار گرفتند و به لحاظ توانایی‌ها در زمینه روخوانی، ریاضیات و علوم از آنها آزمون‌هایی گرفته شد و پرسشنامه‌ای را نیز در زمینه مصرف انواع مواد خوراکی‌ها تکمیل کردند. نتایج بررسی ها تایید کرد کودکانی که نمرات ضعیف تری داشتند مصرف فست فود در آن‌ها بیشتر بوده است.

fast-fod

در این میان کمتر از یک سوم، ۲۳ درصد از کودکان در هفته‌ی پیش از تحقیق هیچ گونه فست فودی مصرف نکرده بودند و ۱۰ درصد هر روز و ۱۰ درصد دیگر چهار تا شش مرتبه در هفته از این نوع غذاها مصرف می‌کردند. تقریبا بیش از نصف این کودکان یک تا سه مرتبه در هفته پیش از انجام تحقیق فست فود مصرف کرده بودند.

این تحقیق نشان داد کودکانی که در هفته‌ی پیش از انجام آزمایش‌ها،‌ چهار تا شش مرتبه فست فود مصرف کرده بودند نمرات بسیار ضعیفی در تمام دروس مورد نظر (خواندن، ریاضیات، علوم) و در مقایسه با کودکانی داشتند که اصلا از این نوع غذاها مصرف نکرده بودند.

کارشناسان پس از اعلام این یافته‌ها به والدین پیشنهاد می‌کنند که توصیه‌ آنها حذف فست فود از وعده غذایی کودکان نیست بلکه راه حل آنها محدود کردن مقدار مصصرف این نوع از غذاها تا حد امکان است. در واقع فست فودها به دلیل فقر ریزمغذی‌های حیاتی مثل آهن و … که به توانایی‌های شناختی کمک می‌کنند، غذاهای سالمی به حساب نمی‌آیند و علاوه بر این موادغذایی پرحجم و پرچربی مثل فست فودها به حافظه کوتاه مدت و روند یادگیری آسیب می‌زنند.

انتهای پیام/*

پرینت صفحه ارسال به دوستان
ارسال به شبکه های اجتماعی

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

عضویت در خبرنامه

اخبار داغ را از دست ندهید ارسال روزانه داغ ترین عکسها و فیلم ها و اخبار جنجالی هر روز به ایمیل و موبایل شما

فراموش نکنید پس از عضویت ، ایمیل فعال سازی را تایید کنید.
دیدگاه
 • امید: سلام من کللیمو میفروشم قیمت توافقی ازکسانی که نیاز به کلیه باگروه خونی o+نیازمند...
 • نرم افزار درمانگاه و مطب: خیلی خوبه که فقط از این مواد غذایی نام برده نشده و توضیح هم داده شده. زعفران ه...
 • حسن پور: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • تهرانی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • امیر: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • پارسا: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • سلطانی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • اندیشه: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • نانودی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • گروه پادنت: خبر جالبی بود با تشکر از زحمات شما...
 • انجمن: با سلام نیاز فوری به کلیه لطفا از طریق ایمیل زیر مشخصات بدید anjoman741@gmai...
 • : با سلام نیاز فوری به کلیه لطفا از طریق ایمیل زیر مشخصات بدید anjoman741@gmai...
 • مریم: ۳۱ ساله گروه خونی ab+ کاملا سالم ۰۹۱۰۹۰۲۴۷۱۸مریم...
 • محسن: سلام سالم ۳۵ ساله ب مثبت فروشنده کلیه مرد قیمت۱۰۰میلیون ۰۹۳۸۷۹۶۱۵۶۶...