رسانه ری رانیوز

قانون کار و قوانین مالیاتی ، مانع اصلی رشد تولید در کشور

قانون کار و قوانین مالیاتی مانع اصلی رشد تولید در کشور دولت یازدهم بدرستی تشخیص داده است که یکی از مهمترین عوامل خروج کشور از رکود تورمی ، رونق تولید و به دنبال آن ایجاد اشتغال است. ولی چه عواملی سبب رونق تولید میگردد؟ همه می دانیم سرمایه های سرگردان همیشه به دنبال پرسود...

قانون کار و قوانین مالیاتی مانع اصلی رشد تولید در کشور
دولت یازدهم بدرستی تشخیص داده است که یکی از مهمترین عوامل خروج کشور از رکود تورمی ، رونق تولید و به دنبال آن ایجاد اشتغال است.

ولی چه عواملی سبب رونق تولید میگردد؟
همه می دانیم سرمایه های سرگردان همیشه به دنبال پرسود ترین و کم ریسک ترین محل برای ورود می گردند. این اصل بدیهی است که؛ یک روز بازار سکه را به هم میریزد؛ روزی دیگر بازار مسکن و بورس و… و چنانچه محمل مناسب شرایط گفته شده را پیدا نکند به حسابهای بانکی سرازیر می شود. همه هنر دولتها در بخش اقتصادی می تواند این باشد که سرمایه های سرگردان جامعه را به خوبی مدیریت کرده و از آنها اشتغال ایجاد نمایند.
متاسفانه درجامعه کنونی ایران بدلیل شرایط فرهنگی و البته برخلاف دستورات صریح اسلام ؛ کار ، مقدس شمرده نمی شود .
اگر بخواهیم دلایل این شرایط را بررسی نماییم بخشی از آن به جابجایی نظام پادشاهی به جمهوری اسلامی در سال پنجاه وهفت برمیگردد ؛به اینصورت که چون در آن زمان اغلب کارخانجات و صنایع متعلق به وابستگان رژیم سابق بود کارگران و کارمندان خود بخود در مقابل آنها قرار گرفتند و این تقابل در سالهای بعد دستمایه ساخت  انبوه فیلمهایی از آن دوره شدکه در نتیجه ؛این تقابل نهادینه و این ذهنیت غلط شکل گرفت که هر صاحب کارخانه یا تولیدی  بگونه ای به استثمارکارگران مشغول است و با کمال تاسف قانون کار مصوب مجلس شورای اسلامی نیز به کمک این ذهنیت آمد که سرمایه داریا کارفرما ظالم و کارگر مظلوم است.
این در حالی است که چنانچه سرمایه گذار نباشد عملا” امکان کار برای کارگر وجود ندارد ؛اتفاقی که در سالهای اخیر  تا حدود زیادی رخ داده است؛ بدین معنا که    سرمایه ها از بخش تولید خارج و به سمت دلالی که سود مناسب و بی دردسر دارند وارد شده است؛ این وضعیت  موجب رشد بیکاری ؛ کاهش تولیدات داخلی و نیز گردش مالی بالا در بخشهای دلالی گردیده ؛  که خود موجب تورم شده است.در این خصوص نکته تاسف آورتراینکه شنیده شده است بعضی ازواحدهای تولیدی ؛ بخش زیادی از محصولات خود را در کشورهای دیگر تولید و با آدرس خود به نام تولید داخلی پخش نموده اند که اگر این مطلب صحت داشته باشد بدین معناست که کارفرمایانی بدلیل سود سرشار دلالی و با نام تولید داخلی ضمن عدم بکارگیری نیروی داخلی ؛ارز کشور را به هدر داده اند و در ضمن از امتیازاتی که بعضا” دولت برای تولید کنندگان در نظر می گرفته است نیز برخوردار شده اند.
در کشورهای پیشرفته ؛ گرامیداشت و احترام  به سرمایه گذار آنچنان است که صرفنظر از ملیت افراد اگر کسی سرمایه گذار باشد حتی می تواند تابعیت آن کشورها را اخذ نماید .در صورتی که افراد عادی ؛یا کلا” امکان اخذ تابعیت نداشته و یا شرایط آن بسته به کشور مربوطه بسیار سخت است .
این نکته نیزپر واضح است که هیچکس از سرمایه داری که از راههای نامشروع کسب درآمد نموده حمایت  نمی نماید و منظور سرمایه های کسب شده از راههای مجاز می باشد .
برای حل این مشکل بایستی این پیش فرض که سرمایه گذار استثمارگر است و کارگر مظلوم ؛از ذهن قانون گذاران و مجریان قانون خارج شود ؛ و قانون کار بگونه ای تصحیح شود که دست سرمایه گذار برای بکارگیری کارمند و کارگر باز باشد ؛در آنصورت یک مغازه دار هم که می تواند دونفر را به کار مشغول کند بدون واهمه از انواع فشارها برای برای بیمه ؛ قرارداد و… کارگران ؛ اقدام به استخدام می نماید و زمانی که کارش به هر دلیل کم شد یا کلا” خواست کار را جمع کند عذر آنها را خواهد خواست؛ همینطور کسی که می تواند با تاسیس کارخانه ای دهها و صدها کارگر را استخدام نماید این کار را انجام  می دهد .
در خصوص بیمه کارگران ؛ دولت و کار فرما می توانند مشترکا” تا زمانی که فرد  مشغول به کار است حق بیمه پرداخت نمایند؛و پس از آن بیمه بیکاری به فرد تعلق گیرد.
برای هر کشوری مخصوصا”ایران  با نرخ بیکاری بالا به مراتب بهتر است  افراد در سن اشتغال به کاری ولو با شرایط درآمدی پایین تر مشغول باشند تا اینکه سیل افراد بیکار که بتدریج دارای مدارک دانشگاهی هم می شوند؛علاوه بر ایجاد معضلات اجتماعی و فرهنگی از تعهد نسبت به جامعه و اطرافیان سر باز زده و تا سنین بالا وبال گردن پدر و مادر خود باشند.
مطلب دیگر قوانین مالیاتی است.در همه کشورها زمانی که می خواهند تولید رونق پیدا کند یکی از عوامل آنرا کاهش نرخ مالیات و بعضا” معافیت مالیاتی بخشهای تولیدی می دانند.در ایران هم البته برای مناطق آزاد و بعضی از شهرها معافیتهای مالیاتی در نظر گرفته شده که به رونق آن مناطق کمک شایانی کرده است ولی دو نکته در این خصوص مهم است؛ یکی اینکه معافیت یا تخفیف های مالیاتی صرفا”به موسسات تولیدی تعلق گیرد و نکته دوم اینکه در سراسر کشور اجرا گردد.
صاحبان سرمایه فقط وفقط زمانی به تولید اقبال نشان خواهند داد که سود تولید با سود واسطه گری ؛ واردات ؛سود بانکی و نظایر آن بصورت قابل توجهی متفاوت بوده و بیشتر باشد تا فرد تبعات وارد کردن سرمایه خود به بخشهای تولیدی با شرایط خاص آن را بپذیرد.ضمن اینکه نظام بانکی نیز حمایت مناسبی از سرمایه گذار داشته باشد.
نکته آخر و مهم اینکه در کشورهای توسعه یافته و در حال پیشرفت بعضا” ابزار تولید شامل سوله ؛سرمایه خرید ماشین آلات تولید وسرمایه در گردش را بصورت وام در اختیار کارآفرینان فاقد سرمایه با نظارت بسیار دقیق و بدون اغماض قرار می دهند تا تولید و اشتغال رونق گیرد و روز به روز به لحاظ کمی و کیفی بهبود یابد. البته اگر کسی پیدا شود که از امکاناتی که جهت تولید در اختیار دارد بخوبی استفاده ننموده یابرای دلالی یا نظا یر آن استفاده نماید علاوه براینکه آن امکانات از وی باز پس گرفته می شود؛ مجازاتهای سخت قانونی نیز در انتظارش خواهد بود .

نگارش: کاظم شیبانی

انتهای پیام/

پرینت صفحه ارسال به دوستان
ارسال به شبکه های اجتماعی

۷ دیدگاه برای “قانون کار و قوانین مالیاتی ، مانع اصلی رشد تولید در کشور”

 1. امین گفت:

  به امیدی روزی که هم جایگاه کارآفرین و سرمایه گذار درست تعریف بشه هم جایگاه نیروی کار

  (0)
 2. کامبیز گفت:

  نمیشه به قضیه اینجوری نگاه کرد. خیلی جاها کارمند و کارگر رو به بیگاری میکشن. تا بخواد یه حرفی هم بزنه اخراجش میکنن

  (1)
 3. سیاوش گفت:

  در مواقعی که واحد های تولیدی غیر دولتی با بحران مواجه می شوند . و یا در معرض ورشکستگی هستند . اداره کار در نقش تیر خلاص زن به خوبی ایفای نقش میکند . و با تشویق کارگران به پیگیری شکایت . و با صدور احکام چند برابری میزان حق و حقوق . اقدام به تکه تکه کردن بدنه نیمه جان شرکتی میکند که دهها نفر را بیمه کرده و به آنها حقوق پرداخت کرده است . این درحالی است که در کشورهای صنعتی با وجود چانه زنی های که در روابط کارفرمایان و کارگران وجود دارد . برای بقای کسب و کاری که هر دوی آنها از آن امرار معاش میکنند و به دولت مالیات پرداخت میکنند با هم متحد هستند . دولتهایی که به صنعت اهمیت میدهند به خوبی میدانند که ورشکستگی یک شرکت منجر به ازدست رفتن بخشی از درآمد مالیاتی خواهد شد. که در وضعیت رفاه عمومی تاثیر مستقیم دارد . در کشور ما نیز تا زمانی که درآمد های نفتی بخش بزرگی از هزینه ها را تامین میکند . به اهمیت اصلاح قانون کار نخواهیم رسید.

  (1)
 4. محسن گفت:

  دعوای بین صاحب کار و کارگر و کارمند دعوای همیشگی جامعه ماست. هیچ کاریش نمیشه کرد. تو عمل هر کسی فقط دنبال منافع خودشه. کارفرما دنبال جیب خودشه کارگر دنبال وقت تلف کردن. با این مقاله ها هیچ اتفاقی نمیفته

  (2)
 5. آرمین گفت:

  نکته من رو با آب طلا بنویسید همه جا نصب کنید. خود مجلسیها و دولتیها که این قوانین رو علیه سرمایه گذاران و کارفرماها تصویب می کنن ، خودشون کارمندن و حقوق بگیر و با همین سیستم رشد کردن. آخی چه جوری انتظار دارین به بخش سرمایه گذاری دیدگاه خاص داشته باشن

  (3)
 6. رضا گفت:

  تو ایران همیشه به سرمایه دار و کارفرما به عنوان انسان حیله گر نگاه میشه. انسانی که همیشه به دنبال منافع خودشه. کمتر کسی ارزش کارآفرینی و دلسوزی برای ایجاد مشاغل رو درک میکنه

  (4)

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

عضویت در خبرنامه

اخبار داغ را از دست ندهید ارسال روزانه داغ ترین عکسها و فیلم ها و اخبار جنجالی هر روز به ایمیل و موبایل شما

فراموش نکنید پس از عضویت ، ایمیل فعال سازی را تایید کنید.
دیدگاه
 • امید: سلام من کللیمو میفروشم قیمت توافقی ازکسانی که نیاز به کلیه باگروه خونی o+نیازمند...
 • نرم افزار درمانگاه و مطب: خیلی خوبه که فقط از این مواد غذایی نام برده نشده و توضیح هم داده شده. زعفران ه...
 • حسن پور: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • تهرانی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • امیر: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • پارسا: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • سلطانی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • اندیشه: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • نانودی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • گروه پادنت: خبر جالبی بود با تشکر از زحمات شما...
 • انجمن: با سلام نیاز فوری به کلیه لطفا از طریق ایمیل زیر مشخصات بدید anjoman741@gmai...
 • : با سلام نیاز فوری به کلیه لطفا از طریق ایمیل زیر مشخصات بدید anjoman741@gmai...
 • مریم: ۳۱ ساله گروه خونی ab+ کاملا سالم ۰۹۱۰۹۰۲۴۷۱۸مریم...
 • محسن: سلام سالم ۳۵ ساله ب مثبت فروشنده کلیه مرد قیمت۱۰۰میلیون ۰۹۳۸۷۹۶۱۵۶۶...