رسانه ری رانیوز

واکنش های دوگانه به حادثه اسیدپاشی اصفهان/تصاویر

هنوز عامل یا عاملان اسیدپاشی به چهار زن جوان در اصفهان دستگیر نشد‌ه‌اند و پلیس به دور از هیاهو و بدون اظهارنظرهای کلی به تحقیقات خود ادامه می‌دهد. از سوی دیگر خانواده‌های این چهار زن قربانی اسیدپاشی مصاحبه‌هایی انجام می‌دهند که در آنها بیشتر نگران مداوای قربانیان...

هنوز عامل یا عاملان اسیدپاشی به چهار زن جوان در اصفهان دستگیر نشد‌ه‌اند و پلیس به دور از هیاهو و بدون اظهارنظرهای کلی به تحقیقات خود ادامه می‌دهد.

از سوی دیگر خانواده‌های این چهار زن قربانی اسیدپاشی مصاحبه‌هایی انجام می‌دهند که در آنها بیشتر نگران مداوای قربانیان هستند.تنها نقاط مشترک تنها بودن آنها پشت فرمان خودروهایشان، شیشه‌های باز و جنسیت زن بودن قربانیان است.از این زنان هیچ سرقتی رخ نداده بود و پلیس نیز به هیچ خصومت شخصی‌ای برنخورده و در همه آنها مشاهدات چهار زن و رهگذران مبنی بر این بود که عاملان اسیدپاشی با موتورسیکلت به زنان جوان محله اسید پاشیده‌اند.

برنامه ریزی شدن اسیدپاشی‌های اصفهان یک واقعیت است که نمی‌توان روی آن خط بطلان کشیده و تصور کرد که هیچ تأثیر منفی‌ای در کاهش امنیت بویژه در اصفهان نداشته است.بدون لحاظ شایعه‌ها که در همان ساعات نخست کمرنگ می‌شوند، باید به این باور احترام گذاشت که اسیدپاشی و هر جنایتی دو جنبه اجتماعی و شخصی دارد و هر دو به یک اندازه دارای ارزش هستند.

10711083_1502999643288056_7794360221192464673_n

در روزهای گذشته شاهد یک رفتار عجیب رسانه‌ای از سوی برخی روزنامه‌ها یا خبرگزاری‌ها بودیم که برخلاف رویه اصلی در دنیای رسانه که بازتاب خبری، پیگیری و انتشار جزئیات حوادث برای آگاه‌سازی است، سعی داشته‌اند بازتاب این اسیدپاشی‌ها را زیر سؤال ببرند و به‌گونه‌ای القا کنند که باید در برابر چنین حوادثی سکوت کرد.

مشخص نیست وقتی یک رسانه ابتدا عنوان می‌کند که چهار زن بیگناه قربانی اسیدپاشی شده‌اند و در ادامه سعی دارد با عنوان اینکه تنها دو زن بستری شده و دو قربانی دیگر سرپایی مداوا شده‌اند طوری وانمود کند که اسیدپاشی‌ها آنچنان نیز خسارت‌بار نبوده است، غافل از اینکه بعد اجتماعی را نادیده گرفته و خسارت فاجعه‌بار بر احساس امنیت در جامعه را نادیده بگیرد و این واقعیت که سال‌ها با تلاش دولتمردان، مقامات پلیسی و قضایی امنیت و احساس امنیت در جای جای کشورمان رشد بسیار خوبی داشته است با همین اقدامات خودسرانه آسیب می‌بینند، باید مدنظر قرار گیرد.

در اظهارنظرهای عجیب و غیرکارشناسانه دیگری که از سوی یک رسانه صورت گرفته، مسئولان آن که انگار در دنیای رسانه تخصصی ندارند حتی خواستار مجازات رسانه‌هایی شده‌اند که به بازتاب اخبار اسیدپاشی‌های اصفهان پرداخته‌اند و جای تعجب زیادی دارد! آیا نباید از خود بپرسند که وظیفه رسانه چیست؟!  و این قلم‌هایی که در دست دارند چرا از حرمت بسیاری برخوردارند! رسانه زبان گویای مردم است و باید شانه‌هایمان زیر این وظیفه همیشه احساس سنگینی کند.اما اگر به حرف ها و درددل های قربانیان این اقدام نگاه کنیم ماجرا به گونه ای دیگر است.

«مرضیه» 25 ساله درباره این حادثه هولناک گفت: روز چهارشنبه 23 مهرماه سال جاری ساعت 6 نوبت دکتر داشتم و به سمت راستم نگاه می‌کردم، شیشه را پایین کشیده بودم و یک باره در حال رانندگی دیدم یه چیزی پاشیده شد توی صورتم، یک لحظه دیدم دارم می‌سوزم از ماشین پیاده شدم آب مقطر گرفتم همون موقع خداروشکر اورژانس زود رسید.این حادثه سمت چپ صورت و دو دست مرضیه قربانی سوخته و بینایی یک چشمش را تا حد زیادی از دست داده است.برادر مرضیه نیز گفت: این دردی است که ما هر لحظه حسش می‌کنیم و چند روز می‌شود خواب و خوراک را از خانواده و فامیل گرفته است.

مادر مرضیه گفت: مرضیه آزارش به هیچ کس نمی‌رسید، همیشه می‌خواست در حق همه خوبی کند.

برادر مرضیه  بعد از مادرش ادامه داد: متأسفانه بدون هیچ دلیلی این اتفاق برایش افتاده است. خانواده‌ ما مذهبی هستند از پدرمان گرفته که سابقه بیش از 40 ماه حضور در جبهه و جنگ دارد و من 18 ماه و جانباز نیز هستم.پدر مرضیه گفت: امیدواریم سهل‌انگاری در پیدا کردن این افراد نشود ما از مسئولان و افرادی که دست اندرکار هستند و واقعاً‌ زحمت می‌کشند و شب و روز زحمت می‌کشند تا آنها را پیدا کنند ممنون هستیم که ریشه اینها پیدا شود تا دیگر اتفاق نیفتد و اما سخن‌ آخر مرضیه این بود که فقط می‌خواهم از آنها بپرسم چرا؟! و هیچ وقت آنها را نمی‌بخشم هیچ وقت، چون زندگی من و خانواده‌ام را مختل کرده‌اند.

10306471_845033552197588_7686152148026219126_n

اسیدپاشی اقدامی تروریستی است

وزیر دادگستری با بیان اینکه پلیس و دستگاه‌های ذی‌ربط به دنبال شناسایی عاملان اسیدپاشی در اصفهان هستند، گفت: متأسفانه این عمل اقدامی خرابکارانه و تروریستی است.حجت‌الاسلام و المسلمین «مصطفی پورمحمدی» وزیر دادگستری با بیان این مطلب افزود: این اقدامات بی‌قاعده‌ای است که با هزینه کم، غافلگیرانه و راحت می‌توان آن را انجام داد.

وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: ما خیلی نگران این موضوع هستیم و امیدواریم عاملان آن شناسایی شده و به مجازات برسند.پورمحمدی تصریح کرد: همه مسئولان و دست‌اندرکاران با تمام قدرت و انگیزه در تلاش هستند این افراد را شناسایی کنند و همچنین امیدوارم دیگر اجازه بروز چنین حوادثی را ندهیم.

حکم قاطع برای عاملان اسیدپاشی

رئیس کل دادگستری استان اصفهان گفت: حکم قاطعی برای متهمان اسیدپاشی صادر می شود تا برای مجرمان درس عبرت شود.صبح دیروز جمعی از بانوان فعال در نهادها و دستگاه‌های اجرایی استان به نمایندگی از بانوان در نشستی با رئیس کل دادگستری استان اصفهان خواستار رسیدگی هرچه سریع تر به پرونده اسیدپاشی و اشد مجازات برای مجرمان شدند.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با بیان اینکه اسیدپاشی اقدامی غیراخلاقی و غیرانسانی است، گفت: با قربانیان این حوادث ابراز همدردی می‌کنیم و بشدت پیگیر این مسأله هستیم.«خسروی‌وفا» افزود: دادگستری اصفهان به محض اطلاع از وقوع این جرم کارگروهی را تشکیل داد که در آن نیروهای اطلاعاتی و انتظامی حضور جدی پیدا کردند و تا شناسایی همه متهمان و رسیدن به نتیجه نهایی به کار ادامه می‌دهند.وی ادامه داد: این کارگروه هر روز در ساعت معینی تشکیل جلسه می دهد و اقدامات نیروهای انتظامی و اطلاعاتی توسط دادستان بــررسی می شود.

هر روز نیز دستور لازم از طرف دادستان به افسران پرونده ارائه می‌شود و امیدواریم با اقدامات بسیار خوبی که در این کارگروه شکل گرفته بسرعت شاهد به نتیجه رسیدن پرونده باشیم.رئیس کل دادگستری استان اصفهان با اشاره به جدیت موضوع اسیدپاشی، گفت: با توجه به اهمیت این موضوع، دادستان کل کشور ابلاغ ویژهای به دادستان اصفهان داده و ایشان نیز با جدیت کامل همه وقت خود را مصروف این پرونده می‌کند.

خسروی‌وفا با بیان اینکه متأسفانه برخی افراد در حال دامن زدن به شایعات هستند، اضافه کرد: برخی عنوان می کنند که افراد قربانی دارای پوشش و حجاب مناسب نبودند، اما اصلاً این گفته‌ها مورد تأیید نیست. اتفاقاً یکی از قربانیان این حوادث از خانوادهای کاملاً مذهبی بوده که پدرش سابقه حضور در جبهه را نیز دارد.

وی با رد اخبار و شایعاتی که در فضای مجازی منتشر شده، اضافه کرد: متأسفانه بسیاری از رسانه های غربی به دنبال این هستند که فضای جامعه را ملتهب و احساسات زنان  را تحریک کنند، اما هیچ کدام از اخباری که از سوی این شبکه ها و رسانه‌های بیگانه منتشر می‌شود، مورد تأیید دادگستری استان اصفهان نیست.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان ادامه داد: من به عنوان رئیس دادگستری و با همکاری نیروهای امنیتی و انتظامی به وظیفه خود عمل می کنیم و ابداً احساس نگرانی و ناامنی وجود ندارد.خسروی‌وفا با اشاره به وضعیت امنیتی کشور گفت: به لطف الهی و به کمک نیروهای امنیتی و اطلاعاتی، وضعیت امنیتی کشور از بسیاری از کشورهای غربی بهتر است. روزانه بسیاری جرم خشن در کشورهای اروپایی اتفاق می افتد و هزار بار حق و حقوق انسانها در کشورهایی که مدعی حقوق بشر هستند زیرپا گذاشته می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه اسیدپاشی اقدام تلخی است، تصریح کرد: یک فضای سنگین تبلیغاتی علیه نیروهای امنیتی و دادگستری توسط رسانه های بیگانه به وجود آمد که ناجوانمردانه است.رئیس کل دادگستری استان اصفهان خاطرنشان کرد: قول می دهم که با جدیت کامل و با تلاشهای شبانه‌روزی موضوع اسیدپاشی را دنبال کنیم و به محض دستگیری متهم یا متهمان و با توجه به اینکه از هم اکنون بهترین قضات خود را مأمور رسیدگی به این پرونده کرده ایم، در کوتاه‌ترین زمان حکم قاطعی در این مورد صادر کنیم.

خسروی‌وفا اضافه کرد: حکم قاطعی برای متهمان صادر می شود تا هم برای  آنها و هم برای مجرمان دیگر درس عبرت شود. قول می دهم دادگستری با برنامه‌ریزی دقیقی که دارد به محض شناسایی متهمان برخوردی بشدت قاطع و بدون سر سوزنی اغماض صورت گیرد.وی تصریح کرد: بسرعت به این پرونده رسیدگی و متهمان را به اشد مجازات محکوم می‌کنیم و آن را به اطلاع مردم خواهیم رساند.

1609755_843012452409614_8222656512102697104_n

ارتباط نداشتن بدحجابی  با اسیدپاشی‌ها

نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به ماجرای اسیدپاشی به زنان و تلاش برخی جریان‌ها برای تخریب وجهه حجاب و امر به معروف و نهی از منکر در جامعه گفت: قوه قضائیه باید با مسببان این حادثه شدیدترین برخورد را داشته باشد.

«نیره اخوان» درخصوص ماجرای اسیدپاشی به زنان در اصفهان و تلاش برخی افراد و رسانه‌ها برای ارتباط دادن این موضوع به مقوله بدحجابی اظهار داشت: میان ماجرای اسیدپاشی و مقوله بدحجابی زنان هیچ ارتباطی وجود ندارد و این ماجرا کذب محض است.وی افزود:‌ طبق اطلاعاتی که نیروی انتظامی و دستگاه‌های اطلاعاتی کشور اعلام کرده‌اند هیچ ارتباطی میان ماجرای اسیدپاشی و بدحجابی وجود ندارد و موضـــوعاتی که در جامعه در این خصوص مطرح شده تلاشی سازمان یافته برای تخریب وجهه حجاب و امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است.

انتهای پیام/*

پرینت صفحه ارسال به دوستان
ارسال به شبکه های اجتماعی

۸ دیدگاه برای “واکنش های دوگانه به حادثه اسیدپاشی اصفهان/تصاویر”

 1. شيوا گفت:

  سلام

  بله واقعه دردناکی است اما دردناکتر از اسید پاشی شهادت ادمهای بی گناهی است که در مرزها اتفاق می افتد
  و هیچ کس از آن سخن به میان نمی اورد
  آیا شما در مورد شهادت معلم ۲۴ ساله در قصر قند چیزی میدانید ؟؟!!
  آیا تا بحال در رسانه ملی در مورد شهادت در سیستان چیزی شنیده اید؟؟!!!
  آیا کم لطفی مسئولین و بی صدایی مردم سیستان نیست که این استان از آنها جدا شده؟؟
  و آیا میخواهند سیستان از کشور جدا شود؟؟!!
  دردناکتر از ان تسلیت نگفتن به پدر و مادر شهیدی است که نه تنها داغ دارند اما باید تسلیت نگفتن تمام اطرافیان را ببینند
  و چه شکایتی بکنند به خواست پروردگارشان و گوشهایی که صدای فریاد بی گناهان را نمیشنود!!
  آری حسین مظلوم بود و حسینیان مظلوم میمانند..

  (0)
 2. کامبیز گفت:

  نظر من اینه که قوه قضاییه در برابر این جنایات باید سریع و شدید برخورد کنه. در شرایط فعلی اینجوری نیست. هر کی شاکیه باید ماهها بره دادگاه و برگرده و مجرم راحت میشینه و نگاه میکنه.
  ما از مسئولان حکومتی انتظار داریم نگاهشون به تک تک مردم مثل نگاهشون به فرزندان خودشون باشه
  به امید اون روز

  (3)
 3. ناشناس گفت:

  اول قصاص بعد اعدام در ملأ عام فقط میتواند جوابی دندانشکن برای این جنایتکاران از خدا بی خبر باشد، خدارو شکر که ما در قانون کشورمان حکمی بنام اعدام داریم وگرنه سنگ روی سنگ بند نمیشد، قابل توجه کشورهای غربی و مثلا توسعه یافته که قانون ما را تروریستی میدانند، اگر همچین حکمی نبود الان همه مفسدین یا تجاوز میکردند یا مواد مخدر حمل و نقل میکردند ویا بروی انسانهای بی گناه اسید میریختند
  فقط اعدام…
  بهترین احکام و قانون پیروی از قرآن کریم است و جمهوری اسلامی ایران که همه چیز در آن بر اساس عدالت بیان شده و بهترین راهکار برای ایجاد امنیت در کشور را چاره ساز است
  یا علی مدد

  (1)
  • یعنی الان که این فرد اعدام بشه دیگه شاهد این گونه جنایات نخواهیم بود؟ نه دوست عزیز مشکل جای دیگه است باید ریشه یابی بشه چرا این اتفاقات می افتد چرا این جنایات رخ می دهد؟ اگر واقعا با اعدام درست میشد الان دیگه باید ما مدینه فاضله میداشتیم ولی افسوس که ….

   (2)
   • فرهاد گفت:

    خواهر من اعدام و قصاص فقط میتونه پیشگیری کنه ولی نمیتونه ذهن ادما رو عوض کنه یا با عث بشه جنایت از بین بره..جنایت از زمان حضرت ادم بوده و ادامه خواهد داشت تا اخر زمان..تا زمانی که شیطان هست جنایتم هست..قران میفر ماید در قصاص حیات هست ..یعنی قصاص باعث میشه زندگی های دیگه به خطر نیافته..مدینه فاضله فقط در زمان امام مهدی به وجود میاد…انشااله

    (3)

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

عضویت در خبرنامه

اخبار داغ را از دست ندهید ارسال روزانه داغ ترین عکسها و فیلم ها و اخبار جنجالی هر روز به ایمیل و موبایل شما

فراموش نکنید پس از عضویت ، ایمیل فعال سازی را تایید کنید.
دیدگاه
 • امید: سلام من کللیمو میفروشم قیمت توافقی ازکسانی که نیاز به کلیه باگروه خونی o+نیازمند...
 • نرم افزار درمانگاه و مطب: خیلی خوبه که فقط از این مواد غذایی نام برده نشده و توضیح هم داده شده. زعفران ه...
 • حسن پور: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • تهرانی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • امیر: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • پارسا: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • سلطانی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • اندیشه: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • نانودی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • گروه پادنت: خبر جالبی بود با تشکر از زحمات شما...
 • انجمن: با سلام نیاز فوری به کلیه لطفا از طریق ایمیل زیر مشخصات بدید anjoman741@gmai...
 • : با سلام نیاز فوری به کلیه لطفا از طریق ایمیل زیر مشخصات بدید anjoman741@gmai...
 • مریم: ۳۱ ساله گروه خونی ab+ کاملا سالم ۰۹۱۰۹۰۲۴۷۱۸مریم...
 • محسن: سلام سالم ۳۵ ساله ب مثبت فروشنده کلیه مرد قیمت۱۰۰میلیون ۰۹۳۸۷۹۶۱۵۶۶...