رسانه ری رانیوز

چگونه این زن ایرانی برای جهان ریاضیات افتخار آفرید؟

مریم میرزا خانی ریاضیدان 37 ساله برجسته ایرانی مفتخر به دریافت جایزه «فیلدز» شده که گفته میشود معادل جایزه نوبل در ریاضیات است. این جایزه هر چهار سال یک بار به چند برنده که باید زیر 40 سال باشند، اعطا می‌شود. این جملات کوتاه البته بیانگر و تشریح کننده افتخار بزرگی که این پرفسور...
مریم میرزا خانی ریاضیدان 37 ساله برجسته ایرانی مفتخر به دریافت جایزه «فیلدز» شده که گفته میشود معادل جایزه نوبل در ریاضیات است. این جایزه هر چهار سال یک بار به چند برنده که باید زیر 40 سال باشند، اعطا می‌شود.

این جملات کوتاه البته بیانگر و تشریح کننده افتخار بزرگی که این پرفسور ایرانی رقم زده است نیست. برای آنکه بیشتر با افتخار بزرگی که نصیب مریم میرزاخانی شده است آشنا شویم نیاز به آن است که پیرامون جایزه «فیلدز» و شخصیت و افتخارات قبلی مریم میرزاخانی کمی کنکاش شود.

جایزه «فیلدز» چیست و چه اهمیتی دارد؟

جایزه «فیلدز» که به شکل رسمی با عنوان مدال بین المللی برای کشفیات برجسته در علم ریاضیات – International Medal for Outstanding Discoveries in Mathematics – شناخته میشود جایزه ای است که هر چهار سال یکبار از سوی کنگره بین المللی انجمن بین المللی ریاضیات، به دو، سه یا چهار ریاضیدان برجسته زیر 40 سال تقدیم میشود. این جایزه برترین جایزه ای است که ریاضیدانان به دریافت آن مفتخر میشوند. این جایزه همچنین با یک رقم مالی نیز همراه است که از سال 2006 تا کنون مبلغ آن 15 هزار دلار کانادا است.

چگونه این زن ایرانی برای جهان ریاضیات شگفتی ساز شد؟

نام این جایزه برگرفته شده از نام «جان چارلز فیلدز» پرفسور برجسته ریاضیات اهل کشور کانادا است که در سال 1932 چشم از جهان فروبست. فیلدز خود اقدام به طراحی اهدای این جایزه و مبلغ مالی آن کرده است. این جایزه برای اولین بار در سال 1936 به «لارس آلفورس» و «جس داگلاس» تقدیم شد و از سال 1950 به بعد هر چهار سال یکبار مراسم اهدای آن برپا شده است. هدف از اهدای این جایزه شناساندن و حمایت از ریاضیدانان برجسته ای است که اقدام به خلق شگفتی و اکتشافات جدید در علم ریاضیات کرده اند.

جدول زیر نمایانگر تعداد جوایزی است که کشورهای مختلف از زمان شروع اهدای «فیلدز» به دریافت آن مفتخر شده اند:

چگونه این زن ایرانی برای جهان ریاضیات شگفتی ساز شد؟

اکنون در سال 2014 مریم میرزاخانی ریاضیدان ایرانی الاصل به عنوان اولین زن دریافت کننده این جایزه، مفتخر به دریافت آن شده است تا نام کشور ایران نیز در فهرست دریافت کنندگان این جایزه بزرگ ثبت شود. اما «مریم میرزاخانی» کیست؟

چندی پیرامون شخصیت و فعالیت های «مریم میرزاخانی»

مریم میرزاخانی ۳۷ ساله، متولد ایران، دانش‌آموخته دانشگاه شریف در ایران است که در سال 2004 دکتری ریاضیات را از هاروارد آمریکا کسب کرد. وی پیش از این دو بار برنده المپیادهای جهانی ریاضی بوده است. او بخاطر تحقیقاتش در زمینه دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای مدولی آن مورد تقدیر قرار گرفته است.

چگونه این زن ایرانی برای جهان ریاضیات شگفتی ساز شد؟

وی پیش از این هم در سال 1391 عنوان ریاضیدان زن ایرانی برنده جایزه جهانی انجمن ریاضی را از آن خود کرده بود. میرزاخانی در سال ۲۰۰۵ زمانی که با کمتر از ۳۰ سال سن در دانشگاه پرینستون آمریکا تدریس می کرد از سوی نشریه علمی Popular Science به عنوان یکی از ۱۰ مغز برتر معرفی شده بود.

اما قدم گذاشتن میرزاخانی در راه ریاضیات یک اقدام خودآگاه نبوده است. وی در دوران کودکی چندان علاقه ای به اعداد و ارقام نداشت و بیشتر توجه وی به سمت ادبیات و شعر معطوف بود. خانه وی در تهران نزدیک به خیابانی پر از کتاب فروشی بود و چون وی اجازه گشت و گذار در بین کتابها را نداشت، معمولا چند کتاب را به شکل اتفاقی انتخاب و خریداری میکرد. وی در سال 2008 در مصاحبه ای با نشریه دانشگاه آکسفورد گفت: رویای من تبدیل شدن به یک نویسنده بود. تا سال آخری دبیرستان هیچ گاه فکر نمیکردم که قدم در راه ریاضیات بگذارم.

چگونه این زن ایرانی برای جهان ریاضیات افتخار آفرید؟

اما این برادر مریم بود که اولین بار توجه وی را به علم ریاضیات جلب کرد. برادر مریم روزی از مدرسه به خانه برگشت و از آنچه در مدرسه یاد گرفته بود سخن گفت. وی داستان ریاضیدان آلمانی با نام «کارل فردریش گاوس» را برای مریم تعریف کرد که در هنگامی که دانش آموز بوده چگونه در عرض چند ثانیه پاسخ نهایی جمع اعداد یک تا 100 را به روشی بسیار خلاقانه داده بود. مریم میگوید: این اولین باری بود که لذت بدست دادن یک راه حل زیبا را دریافتم، هرچند خود نتوانسته بودم آن را بیابم.

بذری که کاشته شده بود با تلاش های ناظم مدرسه مریم که تاکیدش بر این بود که شاگردانش از فرصت های برابر با پسران برخوردار باشند، شروع به جوانه زدن کرد. میرزاخانی به عنوان یک نوجوان در المپیاد بین المللی ریاضی در سالهای 1994 و 1995 شرکت کرد و مدال طلای این المپیاد را از آن خود کرد.

بعدها به عنوان دانشجو در دانشگاه صنعتی شریف علاقه شدید خود به ریاضیات را کشف کرد. بعد از آن نیز در دانشگاه هاروارد در همکاری با یکی دیگر از برندگان جایزه فیلدز یعنی «کورت مک مولان» شیفته روش های ساده و بی نظیر وی برای حل مسائل ریاضی شد.

اغلب مسائلی که مریم میرزاخانی در ریاضیات به حل آنها همت گماشته مربوط به الگوهای هندسی سطوح و دگردیسی آنها است. توجه ویژه وی اما به ساختار هذلولی است. از دیدگاه انجمن بین المللی ریاضیات مریم میرزاخانی به دلیل ابداع روش های خلاقانه و بی نظیر در حل مسائل دینامیک و هندسه ریمانی مفتخر به دریافت جایزه فیلدز شده است.

مریم در مصاحبه اش با آکسفورد اشاره کرده است: در حالی که ریاضیات برای همه کس نیست، بر همین اساس بسیاری از دانش آموزان هیچ شانسی را برای ریاضیات قائل نیستند. وی میگوید به این دلیل که در دوران مدرسه علاقه ای به ریاضیات نداشت، در این درس بسیار ضعیف بوده است. بدون هیچ علاقه ای به این علم، تصور میکرد که ریاضیات علمی عبث و بیهوده است. اما ریاضیات زیبایی و شگفتی خود را تنها برای دانش آموزان صبور نمایش میدهد.

میرزاخانی همچنین سال گذشته در سخنرانی خود در انجمن ریاضیات آمریکا گفت: هنوز وضعیت زنان در علم ریاضیات با وضعیت ایدآل فاصله بسیاری دارد. هنوز موانع اجتماعی برای دختران علاقمند به ریاضیات تفاوت چندانی با زمانی که من دانش آموز بودم ندارد و یافتن شغل و خانواده و مسائل خانوادگی هنوز بزرگترین چالش ها هستند. این امر موجب میشود که بسیاری از زنان با یک تصمیم دشوار روبرو شوند که کار و تخصص آنها را در مخاطره می اندازد.

چگونه این زن ایرانی برای جهان ریاضیات افتخار آفرید؟

حال مریم میرزا خانی نه تنها اولین برنده ایرانی الاصل بزرگترین جایزه علم ریاضیات در جهان است، بلکه اولین زن مفتخر به دریافت این جایزه نیز لقب گرفته، که خود این امر یک افتخار جداگانه برای وی به همراه دارد.

پروفسور دامه فرانسز کروان یکی از اعضای کمیته انتخاب برندگان جایزه فیلدز اظهار امیدواری کرد که کسب مدال مریم میرزاخانی بتواند انگیزه‌ای برای دختران و زنان جوان ریاضی‌دان در سراسر دنیا شود تا به توانایی‌های خود ایمان یابند و هدف خود را کسب مدال‌ فیلدز قرار دهند. او در این مورد تصریح کرد با این ‌که ریاضی به صورت سنتی رشته‌ای مردانه دیده شده اما زنان قرن‌هاست که به پیشرفت آن کمک کرده‌اند. او با ارائه این آمار که حدود ۴۰ درصد دانشجویان لیسانس ریاضی در بریتانیا دختران هستند، گفت با این‌همه این آمار در مقطع دکترا و بالاتر به سرعت کاهش می‌یابد.

میرزا خانی نیز پس از مفتخر شدن به دریافت این جایزه عنوان کرده است: این افتخار بزرگی است. خوشحال می شوم اگر این موفقیت بتواند دانشمندان و ریاضیدانان جوان را ترغیب کند.اطمینان دارم در سال های آینده شمار بیشتری از زنان برنده این جایزه خواهند شد.

چگونه این زن ایرانی برای جهان ریاضیات افتخار آفرید؟

میرزاخانی 37 ساله هم اکنون استاد ریاضیات در دانشگاه استانفورد است و به همراه همسر و دختر سه ساله اش در همین شهر ساکن است.

انتهای پیام/

پرینت صفحه ارسال به دوستان
ارسال به شبکه های اجتماعی

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

عضویت در خبرنامه

اخبار داغ را از دست ندهید ارسال روزانه داغ ترین عکسها و فیلم ها و اخبار جنجالی هر روز به ایمیل و موبایل شما

فراموش نکنید پس از عضویت ، ایمیل فعال سازی را تایید کنید.
دیدگاه
 • امید: سلام من کللیمو میفروشم قیمت توافقی ازکسانی که نیاز به کلیه باگروه خونی o+نیازمند...
 • نرم افزار درمانگاه و مطب: خیلی خوبه که فقط از این مواد غذایی نام برده نشده و توضیح هم داده شده. زعفران ه...
 • حسن پور: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • تهرانی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • امیر: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • پارسا: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • سلطانی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • اندیشه: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • نانودی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • گروه پادنت: خبر جالبی بود با تشکر از زحمات شما...
 • انجمن: با سلام نیاز فوری به کلیه لطفا از طریق ایمیل زیر مشخصات بدید anjoman741@gmai...
 • : با سلام نیاز فوری به کلیه لطفا از طریق ایمیل زیر مشخصات بدید anjoman741@gmai...
 • مریم: ۳۱ ساله گروه خونی ab+ کاملا سالم ۰۹۱۰۹۰۲۴۷۱۸مریم...
 • محسن: سلام سالم ۳۵ ساله ب مثبت فروشنده کلیه مرد قیمت۱۰۰میلیون ۰۹۳۸۷۹۶۱۵۶۶...