رسانه ری رانیوز

یک مصوبه عجیب و خطرناک / مسلط کردن بانک بر اموال مردم

چند روز پیش و در شلوغی آخر سال، شورای پول و اعتبار مصوبه ای را تصویب کرد که در یک جمله می توان اینگونه توصیف کرد: «مسلط کردن بانکها بر سرنوشت اموال مردم.» موضوع از این قرار است که شورای پول و اعتبار در جلسه ۲۱ اسفند ۹۳ خود با این عنوان که قصد دارد فرم عقود تسهیلات بانکی را...

چند روز پیش و در شلوغی آخر سال، شورای پول و اعتبار مصوبه ای را تصویب کرد که در یک جمله می توان اینگونه توصیف کرد: «مسلط کردن بانکها بر سرنوشت اموال مردم.»

موضوع از این قرار است که شورای پول و اعتبار در جلسه ۲۱ اسفند ۹۳ خود با این عنوان که قصد دارد فرم عقود تسهیلات بانکی را یکنواخت کند، فرم جدیدی را برای وامهای قرض الحسنه تدوین کرد که ذیل آن موادی بسیارعجیب گنجانده شده است.

مثلا پیش بینی کرده اند که اگر بانک تشخیص دهد شما وام قرض الحسنه را خارج از موضوع قرارداد مصرف کرده اید(حالا اینکه بانک چطور می تواند به چنین تشخیصی برسد، بماند) یا اینکه اگر نتوانید اقساط را بموقع بپردازید(یعنی دو قسط تاخیر کنید) بانک حق خواهد داشت کل وام شما را یکجا طلب کند و اگر نداشته باشید که بدهید، آنوقت حق دارد بدون طی مراحل قانونی، همه حسابهای بانکی شما و ضامنین تان را بررسی و مبالغ مورد نظر خود را از آنها بردارد و البته شما فقط وقتی بانک حسابها را خالی کرد متوجه موضوع می شوید؛ زیرا در همین مصوبه پیش بینی شده که برداشت از حسابها، پس از انجام کار به افراد اطلاع داده شود.

ضمنا پیش بینی هم شده که قانونا حق هیچگونه اعتراض هم نداشته باشید. این قاعده حتی در مورد داشتن معوقه هم صادق است.

یعنی اگر قسط معوقی داشته باشید، بانک یا موسسه مالی اعتباری وام دهنده می تواند همه حسابهای شما و ضامنین تان را برای برداشت قسط معوقش، وارسی کند و پس از اتمام کار، آن را به شما اطلاع دهد.

اینکه شورای پول و اعتبار بر چه مبنایی چنین اختیاری پیدا کرده، موضوعی است که کارشناسان امر باید درباره آن اظهارنظر کنند؛ اما اینکه در شرایط فعلی که مردم درگیر هزار و یک مشکل اقتصادی هستند و اغلب هم وامهای کوچک بانکی می گیرند یا برای خرید خانه از وام مسکن استفاده میکنند وبدلایل همان مشکلات اغلب معوقه هم دارند، چطور می شود چنین فشاری بر آنها وارد کرد، موضوعی درخور تامل است.

شاید بتوان این تصمیم را اینطور توجیه کرد که در شرایط خاص فعلی، برخی افراد درصدد ناراضی تراشی هستند و برخی تصمیمات را هم با همین انگیزه میگیرند؛ والا همین الان هم که بانکها با شیوه قبلی با مردم برخورد می کنند، چنان فشار خردکننده ای بر کسانی که اقساط شان معوق شده، وارد می شود که کمتر کسی تاب تحمل آن را دارد.

شاید شورای پول و اعتبار برای توجیه این تصمیم، به موضوع صاحبان معوقات چندین میلیاردی اشاره کند؛ اما هم ما می دانیم و هم آنان می دانند که صاحبان آن معوقات نه برای بانکها ناشناخته اند و نه برای شورای پول و اعتبار که بخواهند با این مصوبه حسابهای آنها و ضامین شان را شناسایی کنند.

از این گذشته اگر واقعا منظور آنان دریافت کنندگان وامهای میلیاردی بودند، باید در متن این مصوبه قید میکردند که موضوع این تصویب نامه، دریافت کنندگان وامهای خرد نیستند.

اکنون این مصوبه که در شلوغی پایان سال و در لابلای هیاهوی خبری این روزها مخفی مانده، قرار است از اول اردیبهشت اجرایی شود و این پرسش را به ذهن متبادر می کند که هدف از افزایش فشار به محرومان و سپردن سرنوشت اقتصادی آنها دست مدیران بانکها چیست؟

شاید بتوان گفت که مدیران تصویب کننده این مصوبه، بدلیل طبقه اجتماعی که در آن قرار دارند، خبر از شرایط اقتصادی مردم ندارند، اما آیا نمی توان انتظار داشت کس دیگری در این میان ازاین طیف از مدیران شکم سیر بپرسد که با سرنوشت مردم چه می کنند؟

این خبر را البته همه رسانه ها مخابره کردند؛ اما تصویب کنندگان این مصوبه، چنان آن را در لابلای اصطلاحات تخصصی پیچیدند که کسی متوجه مواد قرارداد جدید نشد. خبرگزاری ها خبر را به این ترتیب منتشر کردند:

‘ به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در اجرای تبصره ذیل ماده (۲۳) قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار مصوب ۱۶/۱۱/۱۳۹۰ مجلس شورای اسلامی، موضوع یکنواخت سازی فرم قرارداد قرض الحسنه در یک هزار و یک صد و نود و چهارمین جلسه مورخ ۲۱/۱۱/۱۳۹۳ شورای پول و اعتبار از زیر مجموعه یکنواخت سازی فرم عقود تسهیلات بانکی، به تصویب رسید.

بر اساس این گزارش، مصوبه فوق از تاریخ ۱/۲/۱۳۹۴ لازم الاجرا بوده و از آن تاریخ، تمامی قرارداد های جدید مربوط به عقد مذکور باید صرفاً بر اساس فرم های این بخشنامه تنظیم و منعقد شود.’

در این خبر، چیزی از آنچه ذکر شد، نیامده است؛ اما اصل فرم جدید عقود تسهیلات بانکی در سایت بانک مرکزی منتشر شده که برخی مواد آن به شرح زیر است:

ماده ۶- قرض گیرنده اظهار نمود از مقررات و ضوابط بانک /مؤسسه اعتباری در خصوص تسهیلات قرض الحسنه مطلع گردیده و حائز شرایط دریافت تسهیلات می باشد . در صورتی که به تشخیص بانک/مؤسسه اعتباری، قرض گیرنده … تسهیلات را خارج از موضوع قرارداد مصرف نموده باشد، بانک/مؤسسه اعتباری می تواند مانده مطالبات را به دین حال تبدیل نماید. چنان چه قرض گیرنده اقساط … را در سررسید مقرر پرداخت ننماید، باقی مانده اقساط حسب ضوابط ابلاغی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تبدیل به دین حال شده و بانک/مؤسسه اعتباری حق مطالبه تمامی طلب خود را از قرض گیرنده به صورت یکجا خواهد داشت.

ماده ۹- قرض گیرنده و ضامن/ضامنین به طور غیرقابل رجوع به بانک/مؤسسه اعتباری اجازه و اختیار دادند که هرگونه مطالبات خود ناشی از این قرارداد را اعم از مستقیم یا غیرمستقیم پس از سررسید یا حال شدن دیون و در صورت عدم پرداخت، از موجودی هر یک از حساب ها، اموال و اسناد آنان نزد بانک/مؤسسه اعتباری و یا بانک ها و سایر مؤسسات اعتباری رأسًا و بدون نیاز به حکم قضائی یا اجرایی برداشت نموده و به حساب بدهی قرض گیرنده منظور نماید. اقدام بانک/مؤسسه اعتباری در این خصوص برای قرض گیرنده و ضامن/ضامنین غیرقابل اعتراض و لازم الاتباع می باشد.

تبصره ۱ هرگونه وجوهی که پس از سررسید یا به تعویق افتادن مطالبات این قرارداد به بانک /مؤسسه اعتباری پرداخت و یا از حساب ها و اموال و اسناد برداشت می شود، ابتدا بابت هزینه های قانونی منظور شده ومابقی بین سه جزء مانده اصل قرض الحسنه اعطایی، کارمزد و وجه التزام تأخیر تأدیه دین تسهیم بالنسبه می شود.

تبصره ۲ بانک/مؤسسه اعتباری اقدامات موضوع این ماده را پس از اجرایی نمودن … حسب مورد به قرض گیرنده و ضامن /ضامنین اطلاع می دهد.

انتهای پیام/

پرینت صفحه ارسال به دوستان
ارسال به شبکه های اجتماعی

۶ دیدگاه برای “یک مصوبه عجیب و خطرناک / مسلط کردن بانک بر اموال مردم”

 1. مهمان گفت:

  راستی در دولت مقدس جمهوری اسلامی ایران اگر بانک یا موسسه ای ورشکست کرد و نتوانست پول مردم را بدهد چه کسی پاسخگوست؟ چه کسی حق مردم را می گیرد. مثلا در خصوص موسسه مالی میزان که ورشکست کرده و پول مردم را یکجا بالا کشیده است چرا اقدامی نمی شود؟

  (1)
  • مهمان گفت:

   پاسخگو خود سپرده گذاراست که به طمع چند درصد بیشتر اصل پول خود را د راختیار آنها قرار میدهد، این موسسات کاملا مشخص هستند که در آمد اینچنینی برای پرداخت سودهای آن چنانی ندارند مگر از طرق نا متعارف، در ضمن هر موسسه ای میتواند مجوز بانک مرکزی بگیرد ،و آن دلیل بر موجه بودن موسسه نخواهد بود ،کما اینکه هر شرکت وکارخانه ای مجوز و سهام دارد ،مگر نمیتواند ورشکست شود؟

   (1)
  • مهمان گفت:

   شما پولتو بگذار چکار به بقیش داری؟ راستی موسسات رو شما یا بنده تاسیس می کنیم؟

   (0)
 2. حمید گفت:

  در شعار خیلی خوب علیه سرمایه داری کوبنده و غران هستیم، اما در عمل، بانکر ها و سرمایه دارای غربی باید بیان پیش شما لنگ بندازن..

  (2)
 3. توکا گفت:

  احتمالا بدهی معوق بانکی دارند که اینگونه تند نگارش کرده اند
  درایتجا نیز چنانچه بدهی های خود به بانک را به موقع نپردازید حتی از برخی حقوق شهرندی نیز محروم میشوید وام ها بایستی در جهت حرکت اقتصادی به مردم اعطا شوند نه در جهت سو استفاده و یا مال اندوزی
  در ایران متاسفانه بنده حتی شاهد این بودم که فرد با پرویی تمام تلفنی با بانک صحبت میکرد که هنوز اقساط معوق من تازه به چند تا رسیده چرا شما اقدام کرده اید ،که خیلی برای من تعجب آور بود

  (4)
  • مهمان گفت:

   حرف شمادرست ولی یک کاسب یا تولید کننده یا کسی که به دلیل موجه ۲ قسط عقب افتاده داره و واقعا خیال عدم پرداخت نداره و تا به حال هم دیر کرد نداشته تکلیفش چیه؟ من تصادف کردم خرج ماشینم خیلی بیش از پرداخت بیمه شد تا شورای حل اختلاف رسیدگی کرد ۴ ماه طول کشید و ماشین هم لیزینگی بود ماهی ۱۸۰٫ قسمتی از خرج ماشین رو خودم دادم تا درست شد خوب ۲ قسط یکی از وامهام عقب افتاد با ابن حساب باید بمیریم و بدمیم اگه نایی برای دمیدن هم داشته باشیم
   خونه با وام، ماشین با وام، لوازم خونه با وام، ازدواج با وام. هرکی این طوری نیست بگه. تازه، کار هم با وام. حالا منظور رو فهمیدی جانم

   (0)

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

عضویت در خبرنامه

اخبار داغ را از دست ندهید ارسال روزانه داغ ترین عکسها و فیلم ها و اخبار جنجالی هر روز به ایمیل و موبایل شما

فراموش نکنید پس از عضویت ، ایمیل فعال سازی را تایید کنید.
دیدگاه
 • امید: سلام من کللیمو میفروشم قیمت توافقی ازکسانی که نیاز به کلیه باگروه خونی o+نیازمند...
 • نرم افزار درمانگاه و مطب: خیلی خوبه که فقط از این مواد غذایی نام برده نشده و توضیح هم داده شده. زعفران ه...
 • حسن پور: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • تهرانی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • امیر: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • پارسا: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • سلطانی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • اندیشه: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • نانودی: تشکر از زحمات شما خبر خوبی بود...
 • گروه پادنت: خبر جالبی بود با تشکر از زحمات شما...
 • انجمن: با سلام نیاز فوری به کلیه لطفا از طریق ایمیل زیر مشخصات بدید anjoman741@gmai...
 • : با سلام نیاز فوری به کلیه لطفا از طریق ایمیل زیر مشخصات بدید anjoman741@gmai...
 • مریم: ۳۱ ساله گروه خونی ab+ کاملا سالم ۰۹۱۰۹۰۲۴۷۱۸مریم...
 • محسن: سلام سالم ۳۵ ساله ب مثبت فروشنده کلیه مرد قیمت۱۰۰میلیون ۰۹۳۸۷۹۶۱۵۶۶...